Wat een pech. Waarland, 10 mei 2011. Liesbeth Wever, tante van Maarten. Alkmaar juli 2011. Ik had ’n kloin warskippertje. Vier jaar, lekker mansig en puur doenig. Dat ik docht: Wat zalle we vedaag ’s doen gaan? ’t Had al ’n paar dage regend, maar nou zou ’t volgens de berichte droug bloive. Koud was ’t verders niet, dat ik zee teugen ’t manje: Zalle we vedaag S nei de groóte speultuin gaan? We ware ’r al ’n paar keer langsreden in de bus, en ’t plan stond ’m metien an. ’t Was ’n stief kwartiertje loupe en dat leek hem en moin ok best. Den hoefde we niet eerst nag op de bus te wachte. Dat we dede drinken, brood en nag wat lekkers in de tas en ginge an de flort. Hai had ’r zinnigheid an. Onderweg vond ie van alles: ’n skelpie, ’n centje, ’n touwtje dat ie wel gebruike kon; je kenne zuks meskien wel met zukke joos. We kwamme an bai de speultuin; die was groot, zeker voor zo’n kloin manje. Hai keek ’t eerst allegaar effies an. Maar toen ontdekte ie verderop ’n troin; die leek net echt, ’n locomotief, allegaar wagens d’r achter en net zo groot als de troin weer ie in zeten had van Hoorn nei Medemblik. Dat deer stierde ie op of. Ik zag dat ’r nag plasse lage van de regen van de leste dage en riep nag: Goed uitkoike oor, maar. té laat. Hai maakte ’n skuiver over ’t natte gras en bedaarde languit in ’n modderplas. Ik nam ’m gauw mee nei de wasbakke, Het reisgezelschap trok op die manier over het hele eiland Java met als afsluiting een verblijf op Bali. Alle plaatsen op Java, zoals Jakarta, Bogor, Bandoeng en Surabaja werden bezocht. De reis heeft veel indruk op Siem gemaakt: Ik ging voor in de bus zitten om alles goed te bekijken. Als maar ja, hai was deurnat en an skoon goed hadden we niet docht toen we de tas inpakte. As ik nei ’t weer keek zou ie ok niet gauw opdrouge. ’t Joonje was ’r ok mee an en hai vond ’t hillegaar niet leuk meer, zee die. Dat ’r zat maar ien ding op: weer op huis an. De bus was net weg, wachte wou ie niet, dat wai weer loupend t’rug. Onderweg bleef ik maar teugen ’m prate: Wat een pech, hè? Heb je nag amper speuld en den beurt dut. Maar thuis hebbe we lekker drouge klere. En zo hield ik ’m al pratende bezig, want hai keek bar beloord. Dat de mense die we teugenkwamme wat leukig nei ons keke zag ie niet. Dat had enkeld ik in de gate. Hai hield z’n oigen groot en zee aldeur: Nóh, wat heb ik ’npech! Dat wai bai huis wazze, heb ik ‘m onder de warme douche zet, deernei drouge klere an en toen lekker voor de tillevisie. Hai wou die dag niet meer nei de speultuin. Maar ’t heb wel indruk maakt. Wai benne nou bedat vier jaar verder, maar nag altoid as we langs die speultoin raaie zoid ie teugen moin: Wat had ik toen ’n pech, hè tante Liesbeth? chauffeur in mijn Indiëtijd had ik nooit de gelegenheid om alles goed in me op te nemen. Mijn ogen waren toen altijd gericht op de smalle wegen met die gevaarlijke haarspeldbochten. Dus ging alle aandacht naar het rijden en om op tijd mogelijk gevaar te zien. Tijd om de omgeving te bekijken had je toen niet. Op deze reis dus wel. Ik vond dat geweldig. En uit de grond van zijn hart zei hij na de reis: Alles was zo fantastisch mooi, dat God het zo mooi geschapen heeft. Met dank aan: Siem Dekker. Tiny Dekker-Droog. En tot slot de vraag of hij nog wel eens over Indië droomt? Nee, dat valt wel mee. Maar nu bij het ophalen van deze herinneringen, lig ik nog wel eens wakker en denk er aan terug. Al 44 jaar samen. I Siem Dekker en Tiny Droog. 11

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 11