An de Wkwm Ipvtëetinnerina Clan je uit ndvnesie Indonesië onafhankelijk Na de Japanse capitulatie op 15 augustus 1945 riepen Soekarno en Hatta twee dagen later de Republik Indonesia uit. Dat gebeurde eenzijdig, dus zonder medeweten en medewerking van Nederland. Britse troepen hadden na de overgave van de Japanners de macht over genomen in Indonesië. Het beleid van de Britten was er op gericht om voorlopig geen Nederlandse militairen toe te laten. Eind 1945 wist één bataljon mariniers toch in Batavia te ontschepen. Pas in maart 1946 kwamen de eerste Nederlandse soldaten in Indonesië aan land om de Britse posities over te nemen. Om de Nederlandse posities te verstevigen en om de onafhankelijkheidsstrijders uit te schakelen waren er twee zgn. politionele acties, de eerste was van 21 juli tot 5 augustus 1947 en de tweede actie was van 19 december 1948 tot 5 januari 1949. Afgezien van deze politionele acties had de Nederlandse aanwezigheid vooral het karakter van een guerrilla-oorlog. De vijandelijkheden duurden tot het staakt-het-vuren in augustus 1949. De soevereiniteitsoverdracht was op 27 december 1949. De Nederlandse troepenmacht in Indonesië telde tijdens de politionele acties, met inbegrip van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL), meer dan 100.000 man. Tijdens de bijna vier jaar durende militaire aanwezigheid van Nederland in Indonesië lieten circa 5.000 Nederlandse militairen het leven, waarvan ongeveer de helft door gevechtshandelingen en de overigen ten gevolge van ziekten en ongevallen. Aan Indonesische zijde viel een veelvoud daarvan. Naar huis Siem ging in februari 1950 terug naar Nederland met het schip de Bacchus. Een Engels schip dat veel luxer was dan de Johan van Oldenbarnevelt waar ze mee gekomen waren. De verzorging aan boord was zelfs prima. Op de boot kocht hij tax free vele sloffen sigaretten, merendeels van Engelse makelij, zoals Player. Een mooie start voor de thuiskomst. Thuis kwam hij weer bij zijn ouders aan de Kerkstraat en kon hij zijn zus Gré bedanken omdat ze elke week een brief naar hem geschreven had. Zij was het ook die alle foto’s van zijn verblijf in Indië inplakte en er wat bijschreef. En dat alles in een foto-album dat hij bij Heerlijke dagen waren dat en de verlofgangers werden verwend met een uitstekend diner. zijn terugkeer van de buurtjes kreeg en waar met sierletters en in mooie kleuren op het eerste blad geschreven staat: Ter herinnering aan je thuiskomst uit Indonesië, 27 maart 1950, Van de buren Daarna is hij nog één keer op herhaling geweest en na 26 jaar was er een reünie voor de AAT’ers in ’t Harde. Toen hij daar aankwam, herkenden zijn vroegere meerderen hem al van verre en zeiden meteen: Daar is Dekker. En verder In Nederland ging hij meteen weer aan de slag. Er was werk genoeg in de verkaveling die toen in Waarland plaatsvond. Hoewel er ook draglines, bulldozers en trekkers waren, werkte hij het liefst met paarden. Daar verhuisde hij keten mee, versleepte buizen en andere spullen. Naderhand ging hij als opperman in de bouw aan de slag. In 1967 trouwde hij met Tiny Droog. Ze gingen wonen aan de Waarlandsweg 8. Later verhuisden ze naar Tuitjenhorn. Indonesië bleef altijd in zijn gedachten en in 1992 reisde hij met een reisgezelschap naar Indonesië. Een bijzondere reis want ze gingen niet naar grote hotels maar ze overnachten in kampongs. Niet alleen om zo een goed contact met de bevolking te krijgen maar om ze ook wat extra inkomsten te verschaffen. aart J95O Z7 ■ïSb! 10 Het foto-album aangeboden door de buren.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 10