‘voor dag en nacht, zo ging dat toen’ 33 Bombardementen op Den Helder Op 10 mei 1940 werden de bewoners van Den Helder opgeschrikt door sirenegeloei. De Tweede Wereldoorlog was begonnen. Toen op 14 mei de capitulatie werd getekend, zouden de gevechten moeten zijn beëindigd. Voor Den Helder was dat zeker niet het geval. Op de avond van 14 mei verschenen drie Duitse bommenwerpers boven de stad. Doelwit waren de Rijkswerf en de Commandopost van de marine. De bommen verwoestten hierbij een groot aantal woonhuizen en achttien mensen vonden de dood. Een tweede bombardement volgde op 31 mei. Toen waren het Britse toestellen die de bezette marinebasis bestookten. In de maand daarna werd de stad nog diverse malen getrof fen, waarbij veertig doden waren te betreuren. Alleen al gedurende de eerste drie oorlogsjaren ontvluchtten ruim 15.000 inwoners de stad en werden meer dan 2.000 huizen door de bombardementen geheel of gedeeltelijke in puin gelegd. Een kleine woning. Het gezin Plijter woonde er met vader, moeder, vier meisjes en zeven jongens. land in de nabijheid van de spoorweg overgang te koop was. Willem kocht het perceel, hij liet daarop een kleine woning zetten en kwam met zijn vrouw weer terug in Waarland. Het echtpaar bleef kinder loos. Willem van Schagen overleed in 1915. In 1919 werd in Waarland de nieuwe pa rochie gesticht. Geertje wist dat haar zwa ger Piet Nieuwboer een stuk land, De zeven geerzen, aan de kerk had geschon ken. Hierop was de nieuwe kerk gebouwd. Ook Geertje wilde iets doen voor de parochie én voor het zielenheil van haar en haar overleden man. Op 3 oktober 1921 werd door notaris J.W.C. Kroon te Zuid Scharwoude een akte opgemaakt, waarin zij verklaarde: te hebben verkocht voor f 500,- haar huis, erf, bouwlandE1041, groot 23 are, 90 ca. aan de Roomsch Katholieke Kerk der parochie van den heiligen Wulfram te Waarland. Verder vermeldt deze akte dat: het kerkbestuur zorg zal dragen voor haar uitvaart, begra fenis en graf en dat gedurende vijfen twintig jaar na haar overlijden jaarlijks tijdens twaalf maanddiensten hun namen worden afgelezen. Geertje Ploeger overleed 6 april 1922. Voor ouderen klinkt dit rijtje van de maandelijkse doodceel misschien nog bekend in de oren: Pieter Nieuwboer, Catharina van Schagen, Willem van Schagen, Geertruda Ploeger. Want ook de namen van Pieter Nieuwboer en zijn vrouw werden, net als die van Willem en Geertje, gedurende 25 jaar afgelezen. Mede ook vanwege hun verdiensten voor de parochie. Het huisje was eigendom van de kerk en onze ouders huurden het. Tussen de weg en de woning was een sloot met een possie (loopbruggetje). Vóór was de kamer met daarin twee bedsteden, één voor vader en moeder en de ander voor de jongsten, Afra en Tinie. Achter was de keuken en het halletje. Hierin stond een ladder om boven te komen. Op zolder sliepen de jongens in ledikanten en ook Gré had daar een apart kamertje, afgeschermd met een gordijn. Truus was de oudste en ze was vanaf haar twaalfde jaar niet meer thuis. Ze had een betrek king voor dag en nacht, zo ging dat toen. Vader is geboren op 30 augustus 1895. Wie hem heeft gekend, herinnert zich zeker zijn grote handen en voeten. Wanneer hij aan nieuwe klompen toe was, moesten die apart worden besteld. Bovendien had hij hoge wreven, waar door hij met een koólmessie altijd de bovenkanten van zijn nieuwe klompen In gesprek met Siem Plijter Siem Plijter werd tachtig jaar geleden aan de Weelweg geboren. Met smaak dist hij zijn herinneringen op. Ons gezin bestond uit: vader, moeder, vier meisjes en zeven jongens. Mijn ouders, Piet Plijter en Jaantje Dekker, zijn op 14 november 1918 getrouwd en hebben de eerste jaren van hun huwelijk in ’t Veld gewoond. Hoe ze elkaar hebben leren kennen en waarom ze in het voorjaar van 1922 naar Waarland zijn verhuisd, weet ik niet, daar heb ik nooit naar gevraagd.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 33