ANNA JONG: MISSIEZUSTER IN INDIË Liesbeth Wever 27 Toen Zuster Marie in 1993 negentig jaar werd, heeft ze haar levensverhaal verteld en ook opgeschreven. Dat is bewaard gebleven. Zij is overleden in 1995. Zuster Marie heeft ook veel familie in Waarland. Haar kloosternaam werd zelden gebruikt. Ze was voor ons in de familie gewoon tante Anne zuster. In dit artikel vertelt ze over haar eerste veertig levensjaren. Voor de familie: tante Anne zuster. Voor de kloosterorde: zuster Marie. Anna Jong is geboren op 22 augustus 1903 in ’t Veld. Haar ouders waren Cornelis Jong en Marijtje Stam. Het was een groot katholiek gezin: vijf jongens en elf meisjes. Anna was de veertiende in de rij. Wil jij zuster worden? Mijn roeping voor het klooster kwam helemaal onverwacht. Op een ochtend tijdens de mis, hoorde ik na het ont vangen van de H. Communie een stem die vroeg: Wil jij zuster worden? Voor mij was dat een teken van onze Lieve Heer. Ik had daarvoor nog nooit iets van zusters gehoord of gezien. De gedachte aan die stem bleef maar in me doorwerken, maar thuis wilde ik er nog niet over praten. Ik ben toen naar kape laan Van der Lugt gegaan om mijn geheim te vertellen. Hij had zoiets niet eerder aan de hand gehad en ging met pastoor Verberne in overleg. Pastoor had een zuster die in het klooster van de Ursulinen in Vught zat. Pastoor zei me: Mijn zuster komt hier naar toe, je moet maar eens met haar praten. Zo gezegd zo gedaan. De zuster raadde me aan om er met mijn vader en moeder over te praten en te vragen of ik voor drie dagen mee mocht naar het klooster. Dat vonden ze goed en zo ging ik voor drie dagen mee naar het klooster van Ursulinen van de Romeinse Unie in Vught. De Ursulinen in Bergen waren een andere orde. Die is later ontstaan en zij hebben zich vooral toegelegd op het onderwijs. Dit alles speelde in augustus 1922. Ik was toen negentien jaar. Toch werd de beslissing om in te treden nog niet meteen genomen. Mijn moeder werd ziek en is op 17 november 1922 overleden. Nog voor haar overlijden heb ik haar gevraagd wat ik zou doen: Intreden in het klooster of bij vader blijven? Het antwoord was: Vraag het aan je vader. Uiteindelijk hebben we samen besloten dat ik naar het klooster zou gaan. Dat gebeurde op 3 februari 1923. Samen met Trien Tesselaar, die ook uit ’t Veld kwam, ben ik afgereisd naar Vught. mijn zusters een Waarlander als man gekozen: Sip trouwde met Piet Danenberg, Im met Jan Bruin en Jans met zijn broer Piet. Niet veel op met Waarlanders We hadden thuis altijd veel plezier. Vader had een café met een winkeltje en hij was ook kassier van de Boerenleenbank. Café de Hoop stond aan het begin van ‘t Veld, waar later de Boerenleenbank is gebouwd. Ik herinner me nog dat Dirk Groot, de politie, altijd de sluitingstijd kwam aankondigen met: Sluiten, heren. Op een avond toen vader en moeder niet thuis waren en we wisten dat Dirk Groot niet kon komen, spraken we af dat mijn zuster Sip de taak van Dirk Groot op zich zou nemen. Ze kwam verkleed als politieman binnen en riep: Sluiten, heren. Daarna werd Sip met veel geschreeuw op het biljart gelegd. Dat was lachen natuurlijk. We gingen als kind naar de koeienkerk in Zijdewind. De school had drie lokalen voor zes klassen.We kregen les van mees ters en juffrouwen, alleen in de Eerste Wereldoorlog niet, toen waren er alleen juffrouwen. De jongens maakten daar toen wel misbruik van; ze liepen over de ban ken en al. We kwamen buiten schooltijd veel bij el kaar op de hoek bij Waarland. Als Velders hadden we eigenlijk niet zo veel op met Waarlanders, maar toch hebben drie van

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 27