17 De Sloterdijk in volle zee. ‘Het was eigenlijk geen echt troepenschip en totaal ongeschikt voor zoveel mensen.’ Weinig te doen Over de lange zeereis weet Piet te melden dat er weinig te doen was: Je verveelde je stierlijk. Wel hielden ze ons in beweging met de sloepenrol. Dan moest je met je zwemvest aantreden en dat wel drie keer in de week. Dan kregen we nog les in bij voorbeeld de Indische taal en in schieten, voor de rest was je vrij en ging je kaarten. Dan was er nog het wassen en het slapen. Het slapen gebeurde in hangmatten. Piet: Het slapen in een hangmat ging me goed af. De officieren sliepen voorin maar daar had je veel last van de deining waardoor ze zeeziek werden. Wij sliepen in het mid den van het schip en daar viel het wel mee. Toen stelde een officier aan mij voor om te ruilen omdat hij steeds zeeziek was. maar hij is nooit naar Indië gezonden. De Sloterdijk had vier dekken. Vanwege het uitzicht was het bovendek favoriet. Opvallend was dat er op de heenreis veel manschappen zeeziek waren. In de Middellandse Zee hadden ze nog last van een storm met golven van wel twaalf meter hoog. En dan te bedenken dat het schip zelf maar tien meter hoog was. Iedereen moest daarom binnen blijven en ze mochten niet aan dek. Voor de bemanning waren er touwen over de dekken gespannen waar ze zich voor de veiligheid aan vast konden houden. Over het doel van hun tocht gingen aan boord allerlei praatjes: Ze vertelden onder weg dat we zo weer terug konden. De vijan delijkheden zouden voorbij zijn. Maar dat bleken geruchten te zijn. Dan was er nog iemand die een blindedarmontsteking kreeg en daarom in een haven van boord moest. tranen. Hoewel ik ver van huis belandde, heb ik in Indië nooit geen heimwee gehad. Na de aankomst in Amersfoort, vertrokken de Indiëgangers de volgende ochtend naar Rotterdam. Sommige ouders hadden een bootje gehuurd om hun zoon uit te zwaaien. Omdat de familie van Piet al eerder afscheid had genomen, stond er van hem niemand op de kade. Op de boot Zo begon de zeereis met de Sloterdijk naar Nederlands- Indië. Een tocht die veel in druk op Piet gemaakt heeft en waar hij nog veel over kan vertellen: Het was geen echt troepenschip en totaal ongeschikt voor zoveel men sen. Daar heb ik eigenlijk geen woorden voor. We zaten met zo’n 1500 man op die roestbak, want dat was het. We kwamen er bruin vanaf. Niet door de zon maar van wege de roest. Er was er één van de 3-8 RI die de dans ontsprong om naar Indië gezonden te wor den. Dat bleek, toen na een dag op zee, een officier constateerde dat er iemand ontbrak. Hij vroeg aan de sol daten wie daar meer van wist. Het bleek om Joop van der Eng te gaan. Piet weet nog: Een week voor het inschepingsverlof vroeg hij ons of we hem wilden helpen bij het verhuizen van zijn bed naar de zieken zaal. Terwijl hij daar helemaal niet hoorde. Op die manier bleef hij in de kazerne achter. Hij moest wel in dienst blijven Sloterdijk naar Indië vertrokken Gistermiddag omstreeks half zes is de ..Sloterdijk" met 1500 man troepen aan boord naar In dië vertrokken. Het betrof hier twee bewakingsbataljons, die als onderdeel van de 7 December- Divisie in onze overzeesche ge* biedsdeelen dienst zullen doen De stemming onder de man schappen was uitmuntend. Er werd gezongen en gelachen; de grappen waren niet van de lucht Zoowel de treinreis als de in scheping hadden een ordelijk en rustig verloop. Generaal Kruis was op de kade ten afscheid aan wezig Van den wal, waarop nog vele familieleden en bekenden van de manschappen zich had den verzameld, klonk een luid gejuich op, dat van het schip werd beantwoord, toen de ,.61o- trrdlJl^,' zijn lange reis begon. 1 C-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2011 | | pagina 17