Waarland, maart 2010. Met dank aan Piet Broersen. 3 De Slootgaardweg. Het gezin Broersen-van Leeuwen viert Kerstmis. Naastepad, nr. 6. het vertrek kreeg ik het nieuwe gebit in. Het deed erg zeer. Mijn vrouw was erg ongerust, dat het zo lang duurde voor ik weer thuis was. Het was zeker tegen drieën. Ik had veel pijn en ik sliep die eerste nacht heel slecht. De dokter bij Evipan, of hij wat hij ook was, had gezegd dat ik zeker zes weken het gebit in moest inhouden. Ik mocht het er beslist niet uithalen. Ik had elke dag veel pijn en ik at bijna niets. De buren en familie vroegen al: ‘Wat mankeer je toch? Je ziet zo slecht uit.’Ik murmelde: ’Het gebit, hè. Op een gegeven moment was ik het zat. Op een zondagochtend, mijn vrouw was naar de kerk, haalde ik met veel spul en moeite het gebit eruit. Toen mijn vrouw thuis kwam, was zo behoorlijk obstinaat. Ik moest persé het gebit er weer in doen. Pas na een paar dagen kon ik, met veel gemedder, het gebit er weer in krijgen. De afspraak was dat ik na zes weken weer naar Rottterdam moest om een ander gebit te halen. Inmiddels was de pijn dragelijk, maar het gebit rammelde erg. Het noodgebit ging eruit. Het nieuwe gebit werd passend gemaakt en toen kreeg ik dat in. Alles met elkaar heeft het f 160,- gekost. Ongeveer tien jaar heb ik dit gebit gehad. Toen ging ik naar een tandtechnicus voor een ander gebit. Evipan was in die jaren een begrip in Nederland. Van heinde en ver kwamen patiënten naar Rotterdam. Jaap Kool was de contactpersoon in West-Friesland. De klad kwam erin toen in de zestiger jaren in de krant stond dat één van de patiënten was overleden. In 1984 zijn Evipan en Tandheelkundig Centrum De Vrieze samengegaan onder de naam Schulte Tandtechniek Rotterdam. Anno 2010 kunnen degenen, die angst hebben voor de tandarts, bij dit tandheelkundig centrum nog steeds onder algehele narcose worden gebracht en voelen dus geen pijn van de behandeling.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 3