9 Op de kaart Hollands Noorderkwartier in 1288, een reconstructie door Mr. G. de Vries Az. uit 1864, is de Waarlandspolder een onbe dijkt stuk land temidden van verschillende meren. Waard betekent: een onbedijkt stuk land. Het heeft dezelfde betekenis als waard in het woord uiterwaard (van een rivier). Door stijging van de zee spiegel en door inklinking van het veen heeft men in de zestiende eeuw dit oude land omdijkt. Andere namen voor deze polder waren o.a. de Kleine Waert, het Waertlant of Waterlandsche polder. In 1924 begon men met de aanleg hier van en de weg kreeg voorlopig de naam: Nieuwe verbindingsweg. Vijf jaar later werd door de gemeenteraad het voorstel aangenomen om alle wegen in de Waarlandspolder een toepasselijke naam te geven. Op 22 april 1929 koos de Raad voor de Waarlandsweg, Kerkweg, Nieuwboerweg, Weelweg. Veluweweg, Hoogebrugweg, Oostkade en Westkade. De verklaring van de naam Waarlands- weg ligt voor de hand, namelijk genoemd naar de Waarlandspolder. De Raad van Harenkarspel bestond in die tijd naast burgemeester H. Nolet uit twee wethouders en vijf gemeenteraadsleden. Waarland, toen het grootste dorp van de gemeente, werd vertegenwoordigd door wethouder Andries Dekker en de raads leden Cees Bakker en Dirk Doodeman. Tot in de kleinste details waren ze bij Waarland betrokken. Zo is het aardig om te lezen dat Dirk Doodeman het niet eens was met de naamgeving van de Waarlandsweg. In het krantenverslag van april 1929 staat: De heer Doodeman vindt het beter van Waarlanderweg te spreken dan van Waarlandsweg en krijgt steun van de voorzitter, omdat hem Waarlanderweg beter in de ooren klinkt dan Waarlandsweg. De heer Francis oordeelt evenwel, dat Waarlandsweg beter Hollandsch is, terwijl andere leden ook wijzen op Woudmeerweg, Slootgaards- weg, enz. Het resultaat is dat een voorstel van Doodeman om dat gedeelte Waarlan- derweg te noemen geen steun krijgt en dus niet in stemming wordt gebracht. De nieuwe Waarlandsweg begon in 1929 bij de Slootgaardweg en eindigde bij de huidige Kerkstraat. In de afgelopen 80 jaar is het tracé ongewijzigd gebleven. Aan het wegdek is wel het nodige veran derd. Het grind en het paardenpad zijn verdwenen en het wegdek is geasfalteerd. Ook is de huisnummering herzien. Op 1 januari 1958 werd in de gemeente de nieuwe adressering ingevoerd. Wijkletter met nummer maakte plaats voor straatnaam met huisnummer. Druivenserres Ongeveer honderd meter vanaf de dood lopende Akerendamweg staat het huis van de familie Cor Dekker. Zijn vader, Willem Dekker Hz., heeft deze woning laten bou wen. Willem Dekker was heel actief in het verenigingsleven en in de politiek. Zo was hij o.a. betrokken bij het toneel en de Boerenleenbank, hij was raadslid en later ook wethouder. In dit artikel beperken we ons tot zijn druivenkassen. Hij trouwde in 1926 met Neeltje Zutt. Na enkele maanden werd ze ziek en overleed op 8 februari 1927 aan de vliegende tering (tuberculose). Ze was toen 24 jaar oud. Er waren geen kinderen. Een nicht, Suze Schuit uit Egmond aan de Hoef, kwam bij Willem inwonen. Ze deed het huishouden en hielp hem met de tuinderij. Willem Dekker stond open voor nieuwe ontwikkelingen. Samen met zijn zwagers Jan en Klaas Zutt en zijn aangetrouwde oom Dirk Zutt liet hij zich voorlichten over de teelt van druiven in kassen. Er waren geen sterk wisselende marktprijzen, zoals bij bewaarkool. Voor de toekomst bood de druiventeelt hopelijk meer zeker heid. Bovendien kon de resterende ruimte in de kas worden gebruikt voor de teelt van koolplanten en tomaten. Om de kassen te financieren was geld nodig. De bank echter wees hun verzoek af. Te riskant: was het antwoord. Het geld werd van particulieren geleend en Dirk Zutt fungeerde als borg. TELEFOONNET OUDE NIEDORP NETNUMMER 02262 401 372 391 309 Een gedeelte uit het telefoonboek van 1957. De nieuwe straat-naamgeving zou spoedig volgen. en vrachtrijder, Slootgaard BIJGEWERKT TOT 25 JUNI 1957 Bakker, P., Bloemb.kweker. Tuinbouwer, Waarlandsw. D 8, Waarland. Beemsterboer, J., Waarlandsw. I) 2, Waarland, post Dirkshorn Beemsterboer, Th., Tuinbouwer, Slootgaard C 92, post Dirkshorn. Blaauw, S. J., Veehouder C 93, post Dirkshorn. 303 Bruin Pzn., H., Landb., Waarlandsw. D 5, Waarland. 314 Dekker Hz., W., Planten kwekerij, D 1, Waarland, post Dirkshorn. 219 Stoop, F. J., Bloembollen en selectiebedr., Land- en tuin- bouwbedr., Waarlandsw. D 9. Waarland.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 9