DE WAARLANDSWEG Piet Kleverlaan 7 De Communicatieweg liep van de Oosterdijk in Dirkshorn naar De Weel en was een belangrijke ontsluitingsweg. Een deel daarvan is de huidige Waarlandsweg. Opmerkelijk en mogelijk verwarrend hierbij is dat er vanaf 1893 tot 1929 naast een Waarlandsweg eerste gedeelte ook een Waarlandsweg tweede gedeelte bestond; de huidige Veluwe- en Hogebrugweg. In dit artikel wordt naast de Waarlandsweg ook aandacht besteed aan één van de eerste druiventelers in Waarland. De boerderij van Siemen Blaauw, Waarlandsweg 16, verbrand in 1965. Op deze plek staat nu de woning van de fam. Beukers. Een hele verbetering Op 28 augustus 1882 werd de Commu nicatieweg officieel ingewijd met daarbij de wens van burgemeester Jacob Swan: dat deze nieuwen kunstweg de bloei van onze gemeente moge bevorderen. De wens werd werkelijkheid. Er kwamen steeds meer tuindersbedrijven en het aantal huizen en inwoners groeide. Waarland begon een eigen gemeenschap te worden. dat voor de waterhuishouding zorgde. Vervolgens met de gemeente voor burger lijke zaken en als derde met de Banne Harenkarspel, die verantwoordelijk was voor wegen, sloten en bruggen. De gemeente was destijds ingedeeld in de wijken A t.m. F. Zo kenden de huizen in de Slootgaard de letter C en die in de Waarlandspolder de letter D. Elke woning in zo’n wijk kreeg naast de letter ook een nummer. Eind negentiende eeuw kregen de wegen langzamerhand een naam, maar de adressering met letter én cijfer bleef in Harenkarspel voorschrift. n een verzoek van mei 1880 dringen negen ingelanden van de Waarlandspol- der er bij Gedeputeerde Staten op aan medewerking te verlenen aan de aanleg van een weg door deze polder: Als men daarbij nu in aanmerking neemt dat de ingelanden van de polder Waar land jaarlijks f 700,- bijdragen in de lasten der banne Haringcarspel en daar van in geen enkel opzicht eenig voordeel genieten, meenen zij met volle recht bij genoemde banne op verbetering van de onhoudbare toestand te mogen aandringen. Met wie hadden de inwoners van Waarland bestuurlijk toen te maken? Allereerst met het bestuur van de Waarlandspolder,

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 7