PUBLIEKE VERHURINC, Op Donderdag den 26 Augustus 1858, des mor gens ten 12 ure, ten huize van Simon Meijer in het Oostpaviuoen te SCHAGEN, van: Waarland, 18 maart 2010. Ook de vertrouwde indeling van het geld moest eraan geloven. Er kwamen guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen. Voordat de mensen de kans kregen aan deze nieuwe maten te wennen, was het met de macht van Napoleon gedaan. De nieuwe vorst, Koning Willem I, schafte maten en gewichten als meter en kilogram weer af. Maar in 1820 zag ook Willem in dat één stelsel toch wel handig was en voerde het metrieke stelsel alsnog in. Wel hielden de Nederlanders nog lang hun oude benamingen: mijl voor kilo meter, el voor meter, palm voor decimeter en duim voor centimeter. Dat zou nog voortduren tot 1870 toen bij wet de huidige nog steeds gangbare benamingen van kracht werden. Toch komen we in het dagelijks spraak gebruik die oude namen nog steeds tegen. Denk maar aan bunder, snees, mud of kan. Het Kadaster In 1806 had de minister van financiën Isaac Gogel voor heel Koninkrijk Holland één belastingstelsel ingevoerd. Tot die tijd bestonden er slechts lokale en pro vinciale belastingen. Na de inlijving in 1810 kregen de Nederlanders te maken met een nieuwe Franse belasting: de grondbelasting. Daarom werd begon nen met het opmeten, schatten en te- naamstellen van het complete grondge bied van Nederland; de vervaardiging van een Cadastre, het huidige Kadaster. Als Nederland na de val van Napoleon in 1813 onder koning Willem I een zelf- standige staat is, ligt het opmeten enkele jaren stil. Maar zoals het nu eenmaal gaat, ook Willem I had geld nodig om de staatskas te vullen. Bij wet van 18 februari 1816 besloot hij de kadastrale werkzaamheden weer op te pakken. Tot 1826 leverde dat goed bruikbare kadastrale gegevens op. De klad kwam er in toen nadien op spoed werd aange drongen om het werk af te ronden; de kwaliteit van de kaarten verminderde snel. Op 1 januari 1832 was het Kadaster definitief bruikbaar voor de beoogde in ning van grondbelasting. Ook vandaag de dag doet het Kadaster dienst als basis voor het recht van eigendom van onroerend goed en de zakelijke rechten daarop, zoals hypotheek, erfpacht of recht van overpad. Hop Marjanneke, Stroop in ’t kanneke. Laat de poppetjes dansen. Gist’ren was er de Prins in ’t land en nu die kale Fransen. Of, wanneer we op een regenachtige dag, onder de paraplu, een andere auto kopen, betalen we deze per cheque, of we pakken onze portemonnee of portefeuille en betalen contant om vervolgens de auto in de garage te parkeren. Uiteindelijk nog een aardige douceurtje, deze bijzondere Franse erfenis. Paraplu en portemonnee Ongemerkt hebben we in ons dagelijks doen en laten nog volop te maken met de Franse erfenis van 200 jaar geleden. Maar er is meer. Voor onze kinderen/ kleinkinderen zingen we nog steeds: Bron: Geschiedenis van de Lage Landen door Jaap ter Haar. 41 Publieke verhuring van de Akerendam. Een advertentie uit de Schager Courant van 12 augustus 1858. 1. Kene HUISMANS WONING en Erve f iHÉSS? 0,61 35 Bunders, 34 Roeden, 40 Ellen Wei-, Bouw- eu Boschland, staande en gelegen in de Waardlande en Speketerpolder» onder Haringenrwped Im hatr b'j de wed. Cornelia Kuiper. en 2. Eene HUISMANSWONING met 20 Bunders30 Ellen Land, gelegen in deu polder Groet, gemeente Winkel. In kuur bj Cornelia de Graaf te VViukel. Nadere in for maliën zijn te bekomen ten kantore van den Notaris Albertus Begnerus Sloos te Winkel en bij den Heer Cs. de Heer te Sckaaen.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 41