4 ft jf lm Ml soeverein vorst Willem I. 1808 Lodewijk richt voor loper Koninklijke Academie van Wetenschappen op. Ook legt hij de basis voor Rijksmuseum in Amsterdam. 1810 Lodewijk behartigt de Hollandse belangen te veel naar de zin van zijn broer, die Geen ponden, stuivers, penningen of duiten maar guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen. tegen zijn laatst overgebleven vijand op het Europese vasteland: tsaar Alexander I van Rusland. Het werd, na aanvankelijke successen, een volslagen mislukking. 22 graden onder nul De Russische winter werd het Franse leger noodlottig. Beladen met oorlogs buit begon in november 1812 de terug tocht. Na verloop van enkele weken sloeg de winter genadeloos toe. Al gauw was er van een geordend leger geen sprake meer. Bij de rivier de Berezina kwam de genadeslag. Op 26 november 1812 legde het Franse leger in allerijl twee bruggen over deze rivier. Eén daarvan werd gebouwd door Nederlandse pontonniers, onder bevel van kapitein G.D. Benthièn. Toen één van deze bruggen het begaf was de paniek niet te beschrijven. Toch wisten Napoleon en de restanten van zijn Grande Armée via deze brug aan de Russen te ontsnappen. Van de 15.000 Nederlanders die met Napoleon tegen Rusland waren opgetrokken, keerden maar enkele honderden terug in hun vaderland. Na deze mislukte veldtocht was het met Napoleons overheersing van de Nederlanden snel gedaan. Wat bleef is de militaire dienstplicht. Voortaan riep het leger ook in Nederland jaarlichtingen van dienstplichtigen op voor twee jaar militaire dienst. Nog steeds bestaat de dienstplicht, al is die sinds 1997 officieel opgeschort. Links of rechts Met de inlijving van Nederland bij Frank rijk zijn nog meer grote veranderingen voor de bevolking ingevoerd. Eén daar van is het verplicht rechts rijden in het verkeer. Al sinds de Romeinse tijd reden Europeanen links. De reden daarvoor 1813 Na nederlaag bij de Volkerenslag in Leipzig vertrekken Fransen uit Nederland en keert Willem VI, zoon van de gevluchte stadhouder, terug. Hij wordt het land inlijft. Nederland wordt deel van Frankrijk. 1815 Napoleon verslagen in de Slag bij Waterloo. Overwinnaars voegen Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden samen tot Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. zou volgens de overlevering zijn, dat de meeste mensen rechtshandig waren. Wie een tegemoetkomende vijand wilde bestrijden met een speer of een zwaard, kon dus het best links passeren. Met de komst van de koets veranderde dat. Koetsiers hanteerden rechts de zweep en zaten in Frankrijk bij voorkeur links op de bok of op het linker paard. Ze reden dan het liefst rechts op de weg, omdat ze zo het beste overzicht hadden. Gaandeweg ging heel Frankrijk rechts rijden. Keizer Napoleon exporteerde vervolgens het rechts rijden naar de bezette gebieden. Eén land bleef buiten de invloed van Napoleon: Engeland. Het is binnen Europa het enige land gebleven waar tot op de dag van vandaag links wordt gereden. Meters, liters en kilogrammen Een andere erfenis uit de Franse tijd moet zeker genoemd worden: de invoering van het metrieke stelsel. Eeuwen lang hanteerden de Nederlandse gewesten en steden eigen maten en gewichten. Het is voor onze begrippen niet voor te stellen dat elke stad van betekenis eigen maten en gewichten kende. Lengtematen, zoals ellen, voeten, duimen. Oppervlaktematen: morgen, snees, bunder, Rijnlandse of Geestmerambacht roede. Gewichten: last, mud of kop en drankmaten: anker, stoop, kan of maatje. De namen waren landelijk in gebruik maar de betekenis van plaats tot plaats verschillend. Zo kon een el in de ene stad 70 centimeter bedragen en in weer een andere plaats 120 centimeter. De Fransen probeerden een stelsel van ma ten in te voeren, gebaseerd op de meter en zijn tiendelige veelvouden en onderdelen. Met de meter als uitgangspunt werd daar naast de liter en de kilogram ingevoerd met alle afgeleiden daarvan.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 40