GERECHTELIJKE AANKONDIGINGEN 1798 Franse troepen steu nen een staatsgreep van de unitariërs, die vervolgens de nieuwe grondwet presente ren. Zo kan het zijn gegaan We moeten ons laten inschrijven, Wullum! Ik ken nie schrijve! Het gaat erom, dat de keizer ons ken inpikke voor de dienst! Mij pakt-ie niet. Dach-ie dat? Je zal moete marchere jongen. Je hebt immers de duite niet om een ander voor je te laten gaan? De inschrijving begint. Vooral bij het lagere volk levert dat grote problemen op. Je naam? vraagt een ambtenaar. Nelus. Achternaam? Heb ik niet. Je beroep? Boer. Waar woon je? In de Beemster. Dan word je achternaam: Beemsterboer. De volgende. Zo kan het zijn gegaan. Uit: Geschiedenis van de Lage Landen door Jaap ter Haar 1805 Keizer Napoleon eist eenhoofdige regering in de Bataafse Republiek. Dat wordt Rutger Jan Schim- melpenninck. 1806 Lager-Onderwijswet en nationaal belastingstelsel ingevoerd. Napoleon be- Naaktgeboren en Poepjes Lange tijd is aangenomen dat het de Fransen waren die de achternamen in voerden. Onwillige Nederlanders zouden daarbij Naaktgeboren of Poepjes als naam hebben opgegeven in de veronder- stelling dat na het vertrek van de Fransen het allemaal wel ongedaan zou worden gemaakt. In werkelijkheid bestonden de achternamen - ook Naaktgeboren en Poepjes - al lang voordat de Fransen kwamen. Wat er wel veranderde? De Fransen voerden de Burgerlijke Stand in, waarin geboorte, huwelijk en noemt zijn broer Lodewijk tot Koning van Koninkrijk Holland. 1807 Kruitschip in Leiden ontploft. Er vielen 151 doden. Lodewijk stelt eerste nationaal rampenfonds in. overlijden van alle Nederlanders wordt bijgehouden. Voordien waren het de kerkelijke instanties die dit registreerden. De zorgvuldigheid was dan wel afhan kelijk van de accuratesse van de dienst doende pastoor of dominee. De betrouw baarheid liet dan ook wel eens te wensen over. Met de komst van de Burgerlijke Stand kwam hieraan een eind. Het bur gerlijk huwelijk is dus een Franse erfenis. In de periode 1811-1812 konden de Nederlanders in het gemeentehuis hun familienaam officieel opgeven of een naam aannemen. Vechten voor Napoleon Voor de bezettende macht was de Burger lijke Stand van eminent belang, zoals al blijkt uit nevenstaande dialoog. Want net als 130 jaar later de Duitse bezetter, ge bruikten de Fransen de gegevens om men sen te controleren. Zo volgde kort na de totstandkoming van de Burgerlijke Stand de invoering van de militaire dienstplicht. Mannen tussen de 18 en 35 jaar moesten loten voor de conscriptie. Wie een laag nummer trok, moest in dienst. De gegoede burgers onttrokken zich daaraan door tegen flinke betaling een remplagant (plaatsver vanger) in dienst te laten gaan. De invoe ring van deze dienstplicht veroorzaakte grote commotie in ons land en het kwam keer op keer tot verzet en rellen. Maar de Franse bezetter had mede door de Bur gerlijke Stand een uitstekend instrument in handen om de dienstplichtigen te vin den. Napoleon had die mannen hard nodig. Tussen 1811 en 1813 dienden circa 30.000 Nederlanders in het Franse leger. Meer dan de helft overleefde het niet. In 1812 bracht hij het grootste leger ooit op de been, bijna 600.000 mensen. Met zijn Grande Armée trok Napoleon ten strijde 1804 Invoering één spelling. 39 Uit: Nederlandsche Staatscourant van 12 maart 1938. NAAMSVERANDERINGEN 1°. Jacob Naaktgeboren; 2®: Cornells Naaktgeboren; 3°. Johan nes Naaktgeboren, zoo voor zich zelf als voor hun minder jarige wettige nakomelingen; 4®. Willemijntje Naaktgeboren; Suzanna Johanna Naaktgeboren; 6®. Lijntje Adriana Naakt geboren, allen woonachtig te Delft, brengen ter algemeene ken nis, dat zij zich bij request dd. 1 Maart 1938 hebben gewend tot Hare Majesteit de Koningin, met het verzoek hun geslachtsnaam „Naaktgeboren” te mogen veranderen in dien van „van Naaborg”. (2812/8) Rutger Jan Schimmelpennick

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 39