EEN BIJZONDERE ERFENIS Joop Zutt 37 Voor zover bekend komt er geen herdenking, geen tentoonstelling of een of ander boekje. Voor zover bekend staan we dit jaar niet stil bij een toch wel bijzonder bewogen moment in onze Vaderlandse Geschiedenis. Dit jaar is het namelijk 200 jaar geleden dat ons land als zelfstandige natie ophield te bestaan en daar hebben we ook nog eens een bijzondere erfenis aan overgehouden. Overal klonk de kreet: Vrijheid, Gelijk heid, Broederschap. In Nederland vluchtte stadhouder Willen V naar Engeland en met behulp van Franse troepen riepen de patriotten in 1795 de Bataafse Republiek uit. Nadat in Frankrijk Napoleon aan de macht was gekomen en zichzelf tot keizer had gekroond, benoemde hij in 1806 zijn broer Lodewijk-Napoleon tot koning van het Koninkrijk Holland. Napoleon dacht dat met deze benoeming de Franse belangen voldoende zouden zijn gewaarborgd. Niets bleek echter minder waar. Deze eerste koning van Nederland bleek zich werkelijk voor de bevolking in te zetten. Dat kwam onder andere tot uiting na de Modern Nederland Keizer Napoleon had alle handel met Engeland ten strengste verboden. Zijn broer liet echter oogluikend nog enige handel toe en trad nauwelijks op tegen de leven dige smokkelpraktijken. In 1810 had de grote keizer genoeg van zijn recalcitrante broer en lijfde Koninkrijk Holland in bij Frankrijk. Ons land hield op dat moment feitelijk als zelfstandige natie op te bestaan. Het is logisch dat we dit niet vieren. Een bezetting door een ander land is nu niet bepaald het fraaiste moment in de geschie denis. Zo zullen we ook niet stilstaan bij de zeventigste verjaardag van de Duitse inval van 10 mei 1940. Toch is die tijd van Franse overheersing een ander ver haal, want die gaf de aanzet tot de mo derne staat Nederland. Het bestuur van steenrijke oude dictatoriale regenten families veranderde in een goed georga niseerd, voor die tijd, democratisch en centraal geregeerd koninkrijk. Nog dage lijks hebben we te maken met de erfenis daarvan. Na de vlucht van stadhouder Willem V stelden de patriotten naar Frans voorbeeld de eerste Grondwet op en orga niseerden de eerste parlementsverkie zingen. Ook is het aan hun inspanning te danken dat de macht van steden en gewesten fors werd ingeperkt. Een ander wapenfeit was de invoering van één spelling van het Nederlands. Dit alles versterkte de eenwording van ons land. ontploffing in 1807 van een kruitschip in Leiden. Met een geweldige klap ging dit schip, midden in het centrum van Leiden, de lucht in. De ravage was enorm. Er vie len 151 doden en ruim 2000 mensen waren vrij ernstig gewond. 68 Huizen waren vol ledig verwoest, honderden gebouwen zwaar beschadigd. Nog diezelfde avond ging de koning naar de plaats van de ramp. Hij beloofde én gaf ruimhartig hulp in geld en goederen. Begaan met lot van de slachtoffers stelde hij een nationaal rampenfonds in om uit dit fonds de ergste nood te lenigen. Lodewijk Napoleon, Koning van het Koninkrijk Holland van 1806 tot 1810. A an het einde van de 18e eeuw was heel Europa in rep en roer. De Franse Revolutie had een eind gemaakt aan de macht van vorstenhuizen en adel.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 37