31 Het was in al die jaren niet altijd even makkelijk, merkt Piet op: Zo stonden we een keer voor een dilemma. Een been afzetten of snel penicilline toedienen. Gelukkig ging er juist een vliegtuig over en met de radio konden we contact maken. De piloot haalde penicilline op bij het vliegveld en kwam daarna terug. Met een parachuutje werd de penicilline gedropt. Door deze actie kon de soldaat gelukkig zijn been behouden. Naar Sumatra Na een paar weken in het ziekenhuis gewerkt te hebben, kwam er per telefoon een oproep. Hij moest terug naar zijn onderdeel. Er mocht maar vijf kilo bagage mee. Zijn eerste gedachte was: We gaan door de lucht, want we mogen maar weinig bagage meenemen. De bestemming was onbekend. Dat bleek Palembang op Sumatra te zijn. Ze gingen erheen met een Catalina, een watervliegtuig. Een aparte ervaring volgens Piet: Palembang ligt aan de rivier de Musi. Dat is een grote rivier waar een watervliegtuig echter maar moeilijk op kan landen, dat kon alleen door een grote bocht te maken. Ik zag dat de boordschutter zijn mitrailleur opstelde. Ik vroeg waarom hij dat deed. Hij vertelde dat ze door die bocht boven de andere zijde van de rivier kwamen en die kant was in handen van de vijand. Maar zei de boordschutter, maak je geen zorgen, vroeger schoten die lui op ons vliegtuig maar ze weten nu dat ze gelijk een flinke lading terug krijgen. In Palembang woonden ze boven een magazijn van het Indische PEN, het Militaire artsen De legerartsen waren gewone huisartsen, die hun dienstplicht vervulden in Neder- lands-Indië. Zo was zijn commandant dokter Pool uit Hoogwoud. Piet was be nieuwd hoe de indeling van een militaire geneeskundige eenheid ging. Het ant woord van de hoofdarts was: Als ik die 120 man moet verdelen en ze de juiste functie wil geven, dan kijk ik naar hun afkomst. Als het iemand is die thuis een boerderij heeft dan weet ik dat die goed Na drie maanden moest Piet met zijn peloton naar Noord-Sumatra. Daar aan gekomen werden ze meteen zo’n honderd kilometer doorgeschoven het land in. Naar een plaats, Pematang Siantar gehe ten, net zo groot als Schagen. Daar kwam hij weer in het laboratorium terecht. Heel veel mensen kwamen hier om hun bloed te laten onderzoeken op malaria. Een minder leuke klus was het onderzoek naar geslachtsziekten. In Siantar sliepen ze in een leegstaande ziekenzaal. Piet maakte deel uit van de 35 HupVA (Hulpverbandplaats afdeling). Tot het einde van de acties is hij hier gebleven. elektriciteitsbedrijf. In het ziekenhuis deed Piet geen laboratoriumwerk meer, maar was hij verpleger en ingedeeld bij de ambulancedienst. Als er iemand ge wond was moest hij mee naar de eerste hulp. Het was een gewoon ziekenhuis, waar veel soldaten lagen, maar ook bur gers. Er was zelfs een kraamafdeling. Piet weet nog: Daar moest ik dan de borelingen inenten. Maar dat was toch niks voor mij. I Het Militair Hospitaal I in Palembang.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 31