PIET STAM: DRIE JAAR IN DE TROPEN N. Slagter Toen Piet Stam in september 1946 op het land aan het werk was en hij de postbode hoorde roepen dat deze een belangrijke brief voor hem had, wist Piet dat de militaire dienst er voor hem zat aan te komen. Hij zal toen niet vermoed hebben dat hij drie jaar van zijn leven in de tropen zou moeten doorbrengen. In dit artikel kijken we met hem terug op deze zeer bijzondere periode in zijn leven. De ouderlijke woning van Piet Stam staat aan de Zandweg. Foto uit 2001. Voor de keur De familie Stam was de oorlog redelijk doorgekomen. Piet had werk gevonden in het ouderlijke bedrijf. Op zekere dag was hij bezig op een stuk land aan de Slootgaardweg, naast de woning van Jaap Nieuwboer (nu: Slootgaardweg 5), toen de postbode langs kwam. Hij riep al van verre dat er een aangetekende brief voor hem was. Dat bleek een oproep voor de militaire keuring in Den Helder te zijn. Op de aangekondigde datum werden alle jongelui uit Oude Niedorp die een oproep ontvangen hadden gehaald en gebracht door een legerauto. Piet werd goedgekeurd. Gewetensbezwaren tegen een mogelijke uitzending naar Indië waren er bij de jongens niet. Piet terugkijkend: Er werd er maar één afgekeurd, want die huilde de hele dag. Hij kon blijkbaar moeilijk van huis. Op het schip De reis duurde precies een maand. Op 14 juni 1947 kwamen de manschappen in Nederlands-Indië aan. Over de reis weet Piet het volgende: We hadden geen hang matten maar stapelbedden, wel driehoog. Het eten aan boord was goed. Het leek veel op het eten datje thuis kreeg. Op de heen weg hadden ze geen last van stormen. De opleiding Al gauw kwam de oproep voor de militaire dienst. De opkomst voor de eerste oefe ning was op 27 januari 1947 in de Utrechtse Sijpesteijnkazerne. Daar was de opleiding voor de geneeskundige troepen. Dat was naar het zin, want Piet had zich hiervoor ook opgegeven. De reden om te kiezen voor hospik lag voor de hand. Zijn broer Henk zat al bij de geneeskundige troepen en was al eerder uitgezonden naar Indië. Maar bij de keuze speelde ook mee dat Piet goed tegen ziek en zeer kon. De opleiding duurde enkele maanden. Toen volgde een overplaatsing naar Eind hoven waar ze maar kort bleven, want het moment van vertrek naderde. Ze kregen eerst nog tien dagen vrij. Piet nam in Waarland afscheid van zijn familie en vertrok naar een dienstkameraad in Brabant, waar hij een nachtje kon over blijven. Daarna volgde de reis naar de haven van Rotterdam. Op 14 mei 1947 was het zover: het troepenschip de Volendam voer de haven van Rotterdam uit. e ouderlijke woning van Piet Stam staat aan de Zandweg, welke destijds gelegen was in de gemeente Oude Niedorp. Daar had zijn vader, in 1943 overleden, een gemengd bedrijf. De boerderij (nu: Zandweg 2) is er nog steeds maar staat wel op het punt om gesloopt te worden. Piet werd geboren op 12 maart 1927. Zijn legernummer somt hij na al die jaren moeiteloos op: Mijn nummer was 27 03 12 237, niet zo moeilijk want de eerste zes cijfers geven mijn geboortedatum aan.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 28