Waarland, januari 2010. 27 Er kwam een dam vóór de sluis en een dam achter de sluis. Daarna werd het water uit de sluis gepompt. De sluis kon vanzelfsprekend gedurende enkele weken niet worden gebruikt. In het financiële overzicht, dat elk jaar naar de Gedeputeerde Staten werd gezonden, staat o.a.: D. van der Gulik, timmerwerken sluisdeuren: f 570,11, S. Jaspers, metsel- en betonwerk sluis: f 99,65, Fr. Masteling, smidswerken f 85,-, S. Groen, levering zand f 45,- en aan advertentiekosten i.v.m. sluiting sluis: f 11,55. Totaal f 811,31. De f 200,- waarvoor Groen de sluis en de woning pachtte, was voor de polder niet winstgevend. Vooral niet na zo’n reparatie van ruim f 800,-. Een andere kwestie was de terugloop van het aantal schuiten dat de sluis passeerde. Er werd meer over de weg vervoerd en als het nog over het water ging, deden de tuinders dat niet zelf meer. De producten werden dan vóór de sluis uit de vlet overgeladen in de grotere motorschuit van Groen en zó werden ze naar de veiling gebracht. Geraadpleegde bronnen: - Archief Alkmaarsche Courant. - Archief Waarlandspolder - Veertig jaar Noordermarktbond. - Waarland van Toen, door A. Zutt. Door de verkaveling rond 1950 verander de Waarland van een vaarpolder in een rijpolder. Daardoor kwam er een defi nitief einde aan het vrachtvervoer over water. De sluis deed geen dienst meer. Van het ministerie kreeg het polderbe stuur bericht dat de verleende concessie (vergunning) tot heffing van schatgelden per 24 december 1948 kwam te vervallen. De kolk en de sloten van en naar de sluis werden gedempt. Ook heeft men ver geefs geprobeerd de sluismuren te slopen. Na de verkaveling van de Slootgaard- en Waarlandspolder verkocht het polder bestuur de sluis en het sluiswachtershuis aan de gemeente Harenkarspel. In 1970 deed Siemen Groen jr. een bod bij de gemeente om de sluis en de woning in zijn bezit te krijgen. De koop ging door en Siemen heeft er tot 2008 gewoond. Daarna verhuisde hij naar Sabinahof. Tot op heden zijn de restanten van de sluis zichtbaar en ze herinneren aan de agrarische geschiedenis in Waarland. Ze zijn het beslist waard om bewaard te blijven! I De sluis is gedempt en verbouwd tot garage.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 27