■J 23 De officiële start van de bouw op 13 augustus 1912. V.l.n.r voor: Jacob Krabman, Cees Zut, Piet Smit (met baardje), Andries Dekker (met bolhoed), burgemeester Burger (eveneens met bolhoed), Siem Ligthart (met baard), Jan Bakker (metpet), voorzitter Piet Nieuwboer Schuin daarachter Jan Borst, Arie Kroon en geheel rechts gemeenteopzichter Wartenhorst. Tekort uitgetapt? De vergadering vond plaats in de molen. De voorzitter en ook bestuurslid Cees Zut vonden dat op 13 augustus minder gelaggies waren gebruikt dan op de rekening stonden. Molenaar Piet Noord strand werd ter verantwoording geroepen en deze vertelde, dat de rekening f 18,60 was. De caféhouder rekende per kan en hij had zelf geen centime in zijn zak De notulen van de vergaderingen van de ingelanden zijn helaas niet volledig. In de ontbrekende stukken zal hoogst waarschijnlijk zijn vermeld voor welk bedrag de Waarlandse timmerman Piet Mooij de sluis had aangenomen. Op 28 mei 1912 werd door Mooij zelf de eerste spa in de grond gestoken als teken dat het werk kon beginnen. Tweeënhalve maand later, op 13 augustus, volgde de officiële start van het werk. Voorzitter van het polderbestuur, Piet Nieuwboer, schepte de eerste troffel beton tussen de houten bekisting. Burgemeester Burger sprak daarna alle aanwezigen toe en hij bracht hulde aan dit sluisplan. (De echte eerste steen met het jaartal 1912 is later ingemetseld.) Toen fotograaf Levendig een kiekje van deze gebeurtenis had gemaakt, was het officiële gedeelte ten einde. De genodigden bleven, onder het genot van een sigaar en een drankje, nog enige tijd gezellig bijeen. In de daaropvolgende vergadering van 18 september 1912 ontstond enig gekis sebis over het drankgebruik tijdens deze feestelijke start. Het volgende punt van de vergadering was een verzoek van timmerman Mooij. Hij vroeg: Kan ik vanwege het slechte weer vier of vijf weken uitstel krijgen? Het bestuur vond vier weken een redelijk termijn en dit zou hem de volgende dag door de voorzitter worden verteld. Verder was er nog geen sluiswachter be noemd. Voor de tweede maal werd Noord strand ontboden. Er werd aan hem gevraagd of hij de sluis wilde bedienen. Alvorens deze vraag te beantwoorden, meldde hij: Door het verlies van t erf ten gevolge van de sluisbouw kan ik zeker één schaap min der weiden. Kan ik hier een vergoeding voor krijgen? Het bestuur bepaalde de schade loosstelling op f 10,- per jaar. Hij zal hier mee tevreden zijn geweest, want de eerder gestelde vraag beantwoordde hij hierop met: Ja. Hij kon toen nog niet aangeven, welk salaris hij daarvoor wilde hebben. Overeen gekomen werd dat hij de helft van het schutgeld zou krijgen en dat na een jaar zou worden bekeken of dit bedrag redelijk was. gestoken. Daarnaast was op die dag aan het personeel van Piet Mooij f 10,- betaald. Hij kon de twee bestuursleden niet overtuigen. Ze vermoedden dat Noordstrand niet alle flessen had uitge tapt en deze mogelijk ergens had achter- gehouden. Jacob Krabman deed niet moeilijk over die f 28,60 en stelde zelfs voor om Noordstrand voor zijn inspan ning f 5,- te geven. Dit ging volgens de voorzitter te ver. Hij wilde de molenaar slechts de helft geven. Dit voorstel werd door een krappe meerderheid van het bestuur ondersteund.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 23