21 Deel van de bouwtekening van de sluis, gemaakt door gemeenteopzichter J. Wartenhorst. Tevens beëindigde hij zijn functie als bestuurslid van de polders Waarland en Speketer en ook stopte hij als voorzitter van de groentevereniging Waarland en Omstreken. Vanaf toen zat er geen onderwijzer meer in het bestuur; tuinder Andries Dekker werd in de vergadering van oktober 1909 benoemd tot nieuwe voorzitter van de groentevereniging. Een bijzonder agendapunt dat toen ter sprake kwam, was het voorstel tot afschaffing van sterke drank tijdens de vergadering. Door het gebruik van alcohol wordt men allicht warmhoofdig, gaat men dingen zeggen die niet gepast zijn en vervalt men gemakkelijk tot persoonlijke kwesties. Dit voorstel haalde de meerderheid zodat in het vervolg de bestuursleden beter bij de les bleven, vooral bij het nemen van belangrijke beslissingen. burgemeester J. Burger aanwezig was, behandelde Andries Dekker een brief van hem, waarin hij herinnerde aan de noodzakelijkheid van een sluis en van goede vaarwaters in de Waarlandspolder Deze brief zette aan tot actie. De secretaris van de groentevereniging schreef een adres aan het bestuur van de polder Waarland over de bouw van een sluis en het grote voordeel daarvan. De tuinders zouden hun producten De brief van Plaatsman Dirk Plaatsman vergat Waarland niet. Hoe zou het toch gaan met de tuinbouw en met de eventuele bouw van een sluis? In de algemene vergadering van 15 februari 1911, waarbij ook de Helaas duurde het nog jaren voordat ‘t Waartje op een veilige manier kon worden bevaren. De plannen voor de bouw van de veiling in Noord-Scharwoude vorderden. Vooruitlopend op het definitieve besluit, wilde het bestuur van de Waarlandspolder een uitspraak van haar ingelanden over de sluis in Waarland. De commissie, die het project voorbereidde, was het rechtstreeks, zonder over te laden, naar de nieuwe veiling in Noord-Scharwoude kunnen vervoeren. De burgemeester was bereid om als gesprekspartner deel te nemen aan de komende gecombineerde vergaderingen tussen de besturen van de groente- vereniging en de polder. Eveneens be loofde hij dat de gemeenteopzichter Wartenhorst erop toe zou zien dat er volgens bestek werd gewerkt. Ook vergaderde de Waarlandse groente- vereniging regelmatig met die uit Heer- hugowaard-Noord. Een belangrijk onder werp was de verbetering van het Waartje. Bij windkracht zes kon het hier al be hoorlijk spoken. Vooral voor een tuinder was het vaak moeilijk om te voorkomen dat zijn schuit water maakte. De vraag was of een golfbreker afdoende zou zijn en bij welke personen of instanties de groenteverenigingen zich moesten vervoegen om dit te realiseren: Houthandel Eecen, Heemraadschap, Raaksmaatsboezem of de gemeente Oud- karspel. Men kon alleen maar aandringen en hopen op een snelle verbetering.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 21