19 Een kaart uit 1900 met o.a. de Waarlands- molen 1), de Smuigel- polder en de spoorlijn Alkmaar-Den Helder. Dirk Plaatsman en Simon Brugman, voorvechters van de veiling. Ook nam hij het verzoek aan om voor zitter te worden van de nieuw opgerichte groenten-vereniging Waarland en Omstreken. Een club, die niet alleen op moest komen voor de tuinders, maar ook de belangen van alle inwoners ging behartigen. Zoals bijvoorbeeld de aanleg van telefoon, de postbestelling en het plaatsen van borden waarop het gemeentenieuws kon worden vermeld. Deze groenten-vereniging schreef in het voorjaar van 1899 een brief aan de Banne van Harenkarspel. Hierin werd de nood zaak van een brug en een verbindings weg naar station Noord-Scharwoude nogmaals benadrukt. Het antwoord van de Banne was positief: de brug en de weg zouden er dat jaar komen. Er was hier echter wel een voor- Nog een onderwijzer Naast Hoofd der School Plaatsman uit Waarland was er ook een onderwijzer in Heerhugowaard-Noord betrokken bij het wel en wee van de tuinders. Simon Brugman was daar in 1898 aangesteld als onderwijzer. In datzelfde jaar trad Ferdi nand van der Goes aan als nieuwe stationschef van het station Noord- Scharwoude. Beiden waren afkomstig uit de Streek en hadden in Boven karspel van nabij meegemaakt dat 1 daar een veiling werd gesticht, wat een groot succes bleek voor de tuin ders. En zo gebeurde het dat twee j niet-tuinders, Brugman en Van der Goes, een tuinbouwvereniging én de veiling Nieuw Leven bij het station Noord-Scharwoude oprichtten. Al spoedig werkten de groente- verenigingen uit Waarland en Heerhugo- waard samen. Die samenwerking beperkte zich niet alleen tot het veilen van produc ten, maar betrof ook andere zaken. Zo kochten ze voor hun leden gezamenlijk zaad en kunstmest in. Bovendien nodig den ze deskundigen uit om voorlichting te geven over de teelt van o.a. aardap pelen, kool en nep (zilveruien). Verder werden er in de avonduren cursussen georganiseerd. waarde aan verbonden, namelijk dat door de Banne nimmer tot de bouw van een sluis zou worden overgegaan. Werd met deze zinsnede een sluis in de Waar- landspolder bedoeld? Dit blijft gissen. Veiling verplaatsen... Na een jaar veilen bij het station werd de balans opgemaakt. De vereniging Waarland en Omstre ken had meer aanvoer verwacht. In november 1899 stelde Plaats man daarom voor om de veiling te verplaatsen. Hij koos voor een terrein tussen de Waarddijk in de Smeugel en de nieuwe Hoogebrug. Deze plek was zowel over water en als met paard-en wagen gemakkelijk bereikbaar. De Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij zou dan nog een spoorlijntje van ongeveer 200 m. vanaf het station Noord Scharwoude moeten aanleggen en dan konden de producten direct per spoor worden vervoerd. .11 1) ui"’*: 1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 19