ALLEEN DE MUREN Piet Kleverlaan Bijna honderd jaar geleden werd in Waarland een schutsluis gebouwd. Hierdoor konden tuinders rechtstreeks van hun huis naar de veiling in Noord-Scharwoude vice versa varen. De eerste schuit voer op 15 oktober 1912 door de sluis en de laatste tijdens de verkaveling eind jaren veertig. Deze sluis heeft ontegenzeglijk bijgedragen aan de ontwikkeling van de tuinbouw in Waarland. Deze veranderingen waren al begonnen aan het eind van de 19e eeuw. Het accent kwam toen te liggen op de tuinbouw en de opbrengst werd met een handelaar meegegeven of geveild. Het vervoer naar de loskade bij De Weel, bij het Roodpan- nenhuis of aan de huidige Westkade gebeurde met paard-en-wagen. Daar werden de producten in een schuit overgeladen en verder vervoerd naar de grote steden of de veilingen in Langedijk. Met de bouw van de sluis nabij de molen werd de bereikbaarheid van de veiling voor de Waarlandse tuinders aanzienlijk verbeterd. De muren van deze sluis staan er nog. De historie is (nog) zichtbaar: de over blijfselen en herinneringen aan de tuin bouw, waarvan tot de jaren vijftig van de vorige eeuw bijna alle Waarlandse gezinnen moesten leven. Waarland wist hoe gedreven hoofdonder wijzer Dirk Plaatsman was. Hij had zich met verve ingezet voor de aanleg van de Communicatieweg. n een krantenbericht van 11 maart 1916 lezen we: Waarland. Vroeger zag men in het noordelijk deel van dezen polder des zomers groote weilanden met grazend vee. Nu is dat anders geworden. Boerenplaatsen zijn overgegaan in handen van ondernemende bouwers, die het weiland hebben veranderd in bouwland, wat aanleiding gaf tot grootere opbrengsten. Een groentevereniging De inwoners van t Waarland voelen zich tekort gedaan ten opzichte van de bewo ners uit andere delen van de gemeente. Deze woorden sprak raadslid Keesom uit Waarland in de gemeenteraadsvergadering van oktober 1898. Wat hij met tekort gedaan bedoelde, vermeldt het verslag van die vergadering niet. Het kan een uitspraak zijn geweest waarin hij doelde op het isolement van Waarland. Zo stelde Keesom voor om een overbrugging over de ringsloot en een weg naar het station Noord- Scharwoude te maken. Bij dit station was drie maanden daarvoor driemaal per week een veiling gestart. Raadslid de Jongh had een andere mening. Kool leent zich niet voor het vervoer per as. Een sluis zal een betere oplossing zijn. Of hij een plaats voor een sluis heeft genoemd blijft een vraag. De correspondent van de Schager Courant heeft hierover niet geschreven. I Station I Noord-Scharwoude.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 18