Waarland, februari 2009. 17 Daarbij komt dat steeds grotere aantallen kuikens gemest moesten worden om er een redelijke boterham aan over te houden. Schommeling van de prijzen, die veelal niet zo rooskleurig waren deed menigeen besluiten met de kuikenmesterij te stoppen, zo ook in Waarland. Nu hebben we alleen nog aan de Sloot- gaardweg een vrij groot bedrijf, maar kip pen buiten zien lopen is er niet bij. Dit bedrijf dat gerund wordt door Henk Naaste- pad is een opfokbedrijf voor jonge hennen. Witte of bruine eieren Waaraan kan men zien of een hen witte dan wel bruine eieren legt? Daar is maar één uitleg voor: kippen met witte oorlel len leggen witte, kippen met rode oorlel len leggen bruine eieren. De veerkleur heeft met de schaalkleur niets mee van doen. Er is echter een ras, dat blauwgroe ne eieren legt, maar dit ras maakt geen opgang. Vroeger had men voornamelijk eieren met een witte schaal, afkomstig van leghorns, die witte oorlellen hebben. Doordat nadien andere rassen en de hybrideteelt hun intrede deden waarvan dieren als regel rode oorlellen hebben, kwam de vraag naar eieren met een bruine schaal naar voren. De gedachte heeft postgevat dat eieren met een bruine schaal lekkerder zijn dan die met een witte schaal. Dat is volkomen misplaatst. Als men kippen van beide soorten in één hok houdt en die dus hetzelfde voer krij gen, is het ondenkbaar dat er verschil in smaak kan voorkomen! Het belangrijkste is: de eieren moeten vers zijn en niet be waren bij producten met een sterke geur! Dat is het enige wat van invloed kan zijn op de smaak. Wel hebben loslopende kippen een donkerder dooier, doch die kleur heeft geen invloed op de smaak. Vroeger en nu Vroeger kon je bij veel mensen een koppel kippen zien lopen, als regel met een haan met heel mooie kleuren. De tijden zijn veranderd, want waar zie je dat nu nog? Een van de redenen is ongetwijfeld de dichtheid van de bebouwing. Wel is er zo hier en daar een hokje met een ren waarin een toom bruine legkippen of wat kriel kipjes. Loslopen is er niet bij, want de tuinen zijn dermate gering van afmeting dat de bloementuin het dan moet ontgelden, of ze gaan naar de buren! Een haan erbij is taboe! Stel je voor dat de haan kraait en omdat je al wakker ligt, je deze hoort. Menige burenruzie kost de haan de kop! Voor een lekker eitje bij ontbijt, sla, spinazie of welk gerecht dan ook, kan men in de supermarkt terecht. Maar er zijn er ook die kakelverse eieren aan de weg (of huis) verkopen. De consument heeft nogal eens de voorkeur voor het laatste. Jonge kuikens I onder de lamp.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 17