de V.P.N. Vereniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme Konijnenteelt in Nederland. Hij maakte er gewag van dat deze afdeling zeer gebaat was bij het gezamenlijk inkopen van voer. Gerrit Kuiper was kleermaker in Kalverdijk en kon de extra inkomsten van zijn kippen best gebruiken. Ook mijn grootvader, Cor de Vries, de voorman/opzichter van de Banne Harenkarspel, had kippen en wel van het ras Sussex. De broedeieren hiervan werden per post verzonden naar De opkomst van broedmachines Door de eeuwen heen heeft het kunstmatig uitbroeden van eieren de mensheid bezig ge houden. Niet zo verwonderlijk, want als alleen met broedse kippen werd gewerkt, werden er onvoldoende kuikens gebo ren om de kippenstapel uit te breiden. Ook telde mee dat als de kippen broeden, ze niet leggen. Dat betekende dus derving van inkomsten. Omdat de vraag naar kuikens groeide kwam het kunstmatig uitbroeden van eieren op gang. De overlevering wil dat men reeds voor de jaartelling in Egypte bezig was met het kunstmatig uitbroeden van eieren. Menig manier is uitgeprobeerd en talloze zijn mislukt. In het begin van de 20e eeuw kwamen de eerste min of meer profes sionele broedmachines op de markt. Deze werden aanvankelijk met petroleum- branders verwarmd en voorzien van een ingenieus stelsel om de temperatuur constant te houden. Met name in Amerika heeft men baanbrekend werk verzet. Maar wat zullen er een eieren ingelegd zijn waar nooit een kuiken uit tevoor schijn is gekomen, want er is ongetwij feld heel veel mis gegaan. Dat gebeurt nu overigens nog steeds bij de amateur kippenhouder. De bedrijfspluimveehou- derij heeft inmiddels de zaakjes goed voor elkaar. Daarbij moet bedacht worden dat elk kuiken geld oplevert! Fokstations Er werden in de 20er jaren van de vorige eeuw fokstations opgezet waarbij de pro ductie van de kippen streng werd gecon troleerd. Hierbij werd valnestcontrole toegepast waardoor van elke hen bekend werd hoeveel eieren deze in een bepaalde tijd had gelegd. Door alleen van de beste kippen eieren uit te broeden werd de productie tot grote hoogte opgevoerd. Regelmatig werden in die jaren legwed- strijden gehouden. Meerdere kippenboe ren stelden hiervoor hennen ter beschik king. Per kip werd het aantal gelegde eieren nauwkeurig geregistreerd. Het gewicht van elk ei en de geldelijke op brengst werd bijgehouden. Ook het voergebruik werd opgetekend. verschillende mensen in het land. Hieruit blijkt dat niet alleen de boerin kippen hield maar dat ook anderen daar een extraatje mee probeerden te verdienen. Inmiddels werden er eierveilingen opgezet. De veiling van Schagen was voor deze omgeving het dichtstbij. In Alkmaar en Purmerend waren er grotere veilingen. De overtollige eieren werden per beurtschipper of vrachtrijder naar de veiling vervoerd. Aanvankelijk gebeurde dat in manden, later in speciale eierkisten waarin meerdere rekken boven elkaar werden geplaatst. Ook werden deze kisten gebruikt om broedeieren naar ondermeer België te transporteren. „Beveha” Kachelkunstmoeders voor 300 tot 600 kuikens met 2 dubbele Capsu- le-regeling, van gegoten ijzer. Prima afwerking en accurate re geling Kachel 60 cM. hoog, Kap 130 cM. diameter Prijs slechts f 65. J. H. Deijlius B. V. H. Barneveld Levering uit voorraad. 9180 G. KUIPER, Secretaris. Uit: Officieel Maandblad van de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme Konijnenteelt in Nederland (1914). Afgevaardigde* van het Afdeelingsbeetuur. hanen. I Uit: De kleinveeteelt, I 22 maart 1925. Vergadering der O.-A. Harenkarspel en O., op Maandag 9 Maart, savonds half acht, bij L. Wink te Dirkshorn. Agenda: Notulen en Jaarverslag. Rekening van den Penningmeester. Benoemen van een Behandelen der agenda Verloting van één of meer Rondvraag en Sluiting. fi

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2010 | | pagina 14