DE TJALK VAN TINUS BRUIN 0^2 S ‘verrast over de omzwervingen van deze ijzeren Langedijker’ Piet Kleverlaan Bijna dertig jaar geleden zag Cor van Schoorl in Zwartsluis een oud schip liggen. Aan de vorm zag hij dat het een Langedijker tjalk was. Het ijknummer bevestigde dat het schip uit Noord Holland kwam. Het bleek de tjalk te zijn, gemaakt in opdracht van Tinus Bruin uit Waarland. Nu is hij is in oude glorie hersteld en ligt bij de werf van Nico Vader te Broek op Langedijk. Ondernemend Hij had de nodige ervaring bij het zoeken in scheepvaartarchieven en al vrij snel vond hij een belangrijk document: een contract uit 1893 van eenen nieuwe ijzeren Langedijker. Deze overeenkomst betrof de bouw van het schip en was mede ondertekend door Martinus Bruin uit Harenkarspel. Met dit contract als uitgangspunt zocht hij verder. Interessant waren alle eigenaren en het gebruik van het schip. Na verloop van tijd was zijn zoektocht voltooid en hij had daarmee veel gegevens over deze tjalk verzameld. In 2001 stond in het Langedijker Weekblad een artikel over deze tjalk. Er werd niet alleen geschreven over de geschiedenis, maar ook over de restauratie van dit schip. Jan Jaspers uit Tuitjenhorn las dit en hij was bijzonder verrast over de omzwervingen van deze ls oud-schipper en als één van de auteurs van het boek Adieu Schipper, was Cor van Schoorl uit Langedijk geïnteresseerd in alles wat voer en in havens lag. In 1980 zag hij in Zwartsluis naast een woonboot een oude tjalk liggen. Hij wilde hier meer van weten en vroeg aan de eigenaar van de woonboot of hij het ijknummer mocht bekijken. Het nummer AR 577 N gaf aan dat de tjalk uit Noord-Holland kwam. Met dit gegeven ging Van Schoorl op zoek naar de geschiedenis van deze tjalk. jjaLs a 7 De tjalk in oude glorie hersteld. Foto gemaakt bij de Broeker Veiling te Broek op Langedijk.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 7