Jan Groot (1915-1988). Breggie Stam-Groot Hensbroek, juli 2009. 43 Dubbele zonder draad Wat vader Sijbout had met aardappelen, had zoon Jan Groot (1915-1988) met sla- bonen. Hij stond in Waarland bekend om zijn goede kwaliteit slabonen. Jan Groot was gespecialiseerd in stamslabonen, dubbele zonder draad. Met het kweken van een nieuwe slaboon haalde hij in 1958 de krant. Smaragd heette de nieu weling en werd officieel erkend door de Raad van Kwekersrecht te Den Haag. De krant schreef: De bijzondere eigen schap van deze dubbele en groenzadige slaboon zonder draad is dat zij vooral ’s zomers met minder gunstige weersom standigheden uitstekende opbrengsten kan boeken. De Langedijker Zaadteelt en Zaadhandel Jacob Jong te Noord-Scharwoude prees de Smaragd enthousiast aan: nog langer plukbaar omdat de bonen nog langer groen blijven, even zacht van vlees en dezelfde onovertroffen smaak. In 1961 rekende Jan Groot 250 gulden per 100 kilo stamslabonen. Jarenlang leverde hij ook koolzaad. Met dank aan: Gerrie Groot, Breggie Stam-Groot, Niek Zwagerman. De foto’s zijn afkomstig uit familiebezit, tenzij anders vermeld. In het seizoen 1957-1958 betaalde Jac Boots voor vier ons 20 gulden. Zijn vader Sijbout zou trots op hem zijn geweest. Geraadpleegde bronnen: - Familiearchief Groot. - Regionaal Archief Alkmaar. - Archief Schager Courant. Vader niet alleen In 1955 verkocht Sijbout Groot het huis aan zijn zoon Jan. Die betrok deze woning bij zijn huwelijk in 1954 met Marie Verdonk. Jan nam toen het bedrijf over. Sijbout ging in een nieuw huis aan de Kerkweg min of meer rentenieren. Hij had dit huis laten bouwen. Sijbout Groot verloor zijn vrouw Anna Koomen in 1957. Zij overleed op 18 oktober op 75-jarige leeftijd, onverwachts. Inwonende dochter Breggie bleef bij vader. Simon Stam, een vriend van haar broer Jan, wilde met haar trouwen, maar Breggie wees het aanzoek af. Ze had een andere opdracht te vervullen. Ze wilde haar vader niet alleen laten, dat kon ze niet. Simon had geen haast. Ik wacht op je, zei hij. Vader Sijbout stierf op 1 oktober 1970. Hij is 84 jaar geworden. Bijna een jaar later trouwde Breggie met Simon Stam op 28 mei 1971. Zij was toen 50 jaar. Simon is overleden op 4 juni 2005. Breggie woont nog steeds op Kerkstraat 28.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 43