42 Op het land van Sijbout Groot aan de zilveruitjes. V.l.n.r de volwassenen: de zus van Sijbout, Neeltje Vlaming-Groot, Siem Vlaming, Sijbout, weduwe Slijkerman, zoon Jan. De jongens: Adriaan Smit, Piet Zutt, Cees Pancras, Dré Dekker, Piet Masteling, Jaap Smit. Foto genomen 1950. gecoördineerd. Eerder bestonden er twee organisaties in Nederland: het Centraal Comité voor de Keuring van Gewassen en het Keuringsinstituut voor Zaaizaad en Pootgoed. Beide organisaties becon curreerden elkaar in de keuring van zaden. Bij de viering in 2007 van het 75-jarig bestaan werd het belang van de NAK benadrukt. Mede dankzij het werk van de NAK neemt Nederland wereldwijd een vooraanstaande positie in op het gebied van hoogwaardig uitgangsmateriaal. Sijbout Groot, tuinder te Waarland met een scherpe blik, kan worden gezien als één van de voorgangers van het leger gediplomeerde NAK-keurmeesters. De tuinders in Waarland zagen al ruim voor de oprichting van de NAK het belang in van samenwerking. De plaatselijke af- Geintje Rechtvaardig en secuur, zo stond Sijbout Groot bekend. Een man met kennis van zaken, die zei waar het op stond. Sijbout Groot hield ook van een geintje. Iemand in de maling nemen, zo af en toe. Hij kwam bij buurman Dekker, vertelt een Waarlander, en Sijbout was goed te spreken over een perceel aardappelen. Maar toch mankeerde er iets aan, zei hij. Eentje hoort er niet thuis, gaf hij aan. Buurman Dekker kon niets afwijkends ontdekken. Welke dan?, vroeg buurman ongerust. Die stekel. Kijk, dat was ook Sijbout Groot. Handel Sijbout Groot hield van de handel en het contact met mensen. Hij had zijn tuinderij, verkocht selecties pootaardappelen en verkocht selecties slabonen. Tot in De Rijp had hij zijn klanten. Ook verkocht hij groen ten en fruit aan de deur. Naast de familie Groot op de hoek Weelweg-Veluweweg stond de winkel van Van Ophem, daar naast café De Posthoorn. Hongerige klanten van De Posthoorn kochten op de terugweg naar huis vaak een appel, peer of banaan bij de familie Groot. In die zin was er sprake van de voorloper van de snackbar. Moeder Anna moest er eigenlijk niets van hebben, maar vader Sijbout vond de aan loop prachtig. Zoon Bertus Groot breidde later de verkoop uit met een winkel en ventwijken tot in de wijde omtrek. Piet Groot, een andere zoon van Sijbout, werd tuinder. Hij had zijn bedrijf aan de Provin- cialeweg tussen De Weel en ’t Verlaat. Piet teelde vooral groenten onder platglas en had voorts enkele ventwijken met groenten en fruit. deling van de LTB (Land- en Tuinbouwbond) was in 1920 opgericht. Al eerder werkten bouwers samen in Tuinbouw- vereeniging Waarland en Omstreken. Land erbij Sijbout Groot had zijn tuin- dersbedrijf aan de Weelweg, hoek Veluweweg. Het adres nu is Veluweweg 1. Later verhuisde hij naar Kerkstraat 28. Als jonge tuinder had Sij- bout Groot zijn bedrijf lang zaam uitgebreid. Af en toe kocht hij er een stuk land bij. Van veehouder Pieter Nieuw- boer Pzn. te Waarland had hij in 1919 22 are en 50 centiare bouwland overgenomen voor 570 gulden. Op dezelfde dag werd Sijbout Groot eigenaar van nog twee percelen bouwland. Eén van 32 are en 90 centiare, de ander van 28 are en 40 centiare. Het land kocht hij van respectievelijk veehouder Cees Blankendaal te Waarland (840 gulden) en landbouwer Willem Blankendaal te Zijdewind (720 gulden). In 1921 nam hij nog twee are en 45 centiare bouwland over van zijn schoonvader Jan Koomen voor de prijs van 100 gulden.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 42