41 Aardappelen selecteren De NAK doet tegenwoordig wat Sijbout Groot vroeger deed. Deze dienst keurt jaarlijks tussen de 35.000 en 40.000 ha pootgoed. Bij de handel in teeltmateriaal moet het pootgoed voldoen aan een aantal kwaliteitseisen. Bepalend zijn vooral de gezondheid en raszuiverheid. Een perceel pootgoed kan alleen in de maximaal te behalen klasse worden goedgekeurd als aan alle normen wordt voldaan. Zo niet, dan volgt klasseverlaging of zelfs afkeuring. Voor de keuring op het veld gelden vijf klassen: S, SE, E. A en C. De familie Groot- Koomen. Vl.n.r. boven: Aafje Bakker, Piet, vader Sijbout, Rika Roozendaal, moeder Anna, Bertus, Breggie, Annie, Cees Goedhart. Voor: Trien, Henk Groot, Marie Verdonk, Jan. De oprichting van de NAK betekende niet dat Sijbout stopte met het selecte ren van aardappelrassen. Integendeel. Hij was door de NAK bevoegd om te keuren. Vergroting en vereniging van deskundigheid was noodzakelijk. In het begin van de jaren dertig van de vorige eeuw verkeerde de land- en tuinbouw in Nederland in een diepe crisis. De export, van groot belang voor de bedrijven, zakte finaal in. De prijzen bleven dalen. Alle zeilen moesten worden bijgezet. Oprichting van de NAK De individuele aanpak verdween lang zamerhand na de oprichting van de NAK, de Nederlandse Algemene Keurings dienst voor zaaigoed en pootgoed van landbouwgewassen. Deze dienst was in 1932 een feit, Sijbout was toen 46 jaar. De tuinders hadden het dus niet breed in de jaren twintig en dertig. De aardappelen verliepen snel, de opbrengsten werden jaar op jaar steeds slechter. Niemand was toen nog echt bekend met de noodzaak van selecteren. Sijbout was de eerste in Waarland die aardappelenrassen selec- Gezinnen uit de armoe Vader Sijbout verkocht aardappelen van de geselecteerde rassen aan de tuinders in de wijde omgeving, vervolgt dochter Breggie Stam-Groot. Gezinnen die het heel moeilijk hadden, schonk hij ook wel selectiegoed. Op deze manier kon hij gezinnen uit de armoe halen. Daarnaast leerde hij aan anderen om aardappelen te keuren en te selecteren, zoals Niek Zwagerman vertelde. Sijbout legde zich ook toe op selecties van slabonen. Zoon Jan is daar in doorgegaan en heeft zelfs een nieuw soort weten te registre ren. Daarover later in dit artikel meer. Pootaardappelen werden gaandeweg een belangrijk exportartikel. Met de oprichting van de NAK in 1932 werd de keuring van landbouwgewassen centraal teerde, weet Niek Zwagerman. Hij in troduceerde het selecteren. Dat was be langrijk voor de verdere ontwikkeling van de tuinbouw.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 41