40 Hoeveel aardappelen zal Sijbout (links) door zijn handen hebben laten gaan? Het huis Veluweweg 1. Sijbout Groot had daar jarenlang zijn tuindersbedrijf. Dat zette zoon Jan voort. Nu wonen er Rob Tesselaar en Sandra Bakker met hun twee dochters. Foto: Ed Dekker. huis (hoek Veluweweg-Weelweg). Zij trokken in bij (schoon)vader Jan Koo men, die weduwnaar was. Jan Koomen heeft twee echtgenotes verloren. Zijn eerste vrouw, Bregje Kruijer, stierf in 1885. Hij hertrouwde in 1886 met de weduwe Trijntje Schaap. Ook zij ontviel hem, in 1897. Landbouwer Jan Koomen is 69 jaar ge worden. Hij overleed op 27 oktober 1924. Zijn enige erfgename was dochter Anna. ballen te kaatsenballen, maar Nelie kon het met vier ballen tegen de muur. Nelie is overleden kort voordat vader en moeder 25 jaar waren getrouwd. Vader Sijbout en moeder Anna wilden afzien van het feest, weet Breggie. De familie drong aan om het feest te laten doorgaan. Jullie hebben meer kinderen, zeiden ze. Er kwam een feest. Oudste zoon Petrus (Piet) trouwde met Aafje Bakker, Johannes (Jan) met Marie Verdonk, Hubertus (Bertus) met Rika Roozendaal, Bregje Cornelia (Breggie) met Simon Stam, Anna Bregitta (Annie) met Cees Goedhart en Catharina Antho- nia (Trien) met Henk Groot. Drie van hen leven nog, Breggie, Annie en Trien. Van hen woont Breggie in Waarland, als enige. Aardappelselecteur Sijbout Groot was tuinder. Zijn hele leven werkte hij in de bouwerij. Vaak was hij bij andere tuinders te vinden. Veel ging Sijbout bij anderen aardappelen keuren en selecteren. Daarin was hij een kei, vertelt Niek Zwa german uit Waarland. Niek Zwagerman is geboren in 1925. In zijn jonge jaren ging hij vaak mee met Sijbout Groot. Van hem heb ik heel veel geleerd, kijkt hij terug. De aardappelselectie was jarenlang een individuele aangelegenheid. Tuinders regelden dat onderling. Wie er kijk op had, liep ook bij de buurman door het aardappelveld. De besten werden ook gevraagd door tuinders in omliggende dorpen. Sijbout Groot was zo’n man Niek Zwagerman: Hij keurde ook in Dirkshorn, Tuitjenhorn en Heerhugo- waard, hij kwam op veel plaatsen. Gezin van Sijbout en Anna Sijbout Groot en Anna Koomen kregen acht kinderen: Petrus (1 juni 1914), Johannes (20 juni 1915), Sijbout Petrus (21 juni 1916), Hubertus (12 december 1918), Bregje Cornelia (29 september 1920), Cornelia Bregitta (5 maart 1923), Anna Bregitta (20 juni 1924) en Catharina Anthonia (14 juni 1927). Alle kinderen zijn geboren in Waarland. Twee van hen zijn jong overleden, Sijbout Petrus en Cornelia Bregitta (Nelie). Nelie kreeg longontsteking. Er bestond toen nog geen penicilline. Enkele uren nadat zij was bediend door de pastoor, stierf zij. Haar overlijden raakte de Waarlandse gemeenschap diep. Zus Breggie (Bregje Cornelia) herinnert zich Nelie nog goed. Ze was erg pikvinnig. Rap en handig. Iedereen had veel moeite om met twee

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 40