39 Sijbout zoon van Pieter Groot en Neeltje Karels en Anna Koomen, doch ter van Jan Koomen en Bregje Kruijer. Naar ‘t Veld Diverse generaties Groot woonden in Spierdijk. Zoals gemeld verhuisden Pie ter Groot en Neeltje Karels in 1877 van Spierdijk naar ’t Veld. De eerste jaren van zijn huwelijk verdiende Pieter zijn brood als timmerman. Later deed hij dat als winkelier en landbouwer. Als timmer man trad hij in de voetsporen van zijn vader, Sijbout Cornelisz Groot (1806-1877). Deze Sijbout woonde in Spierdijk en is zijn hele leven timmerman geweest. Pieter was een van zijn zes kinderen. Bij zijn eerste vrouw, Lijsbeth Veldhuis, kreeg Sijbout drie kinderen. In 1848 hertrouwde hij met Lijsbeth Kok. Ook uit dit huwelijk kwamen drie kinderen. Pieter Groot en Neeltje Karels kregen, zoals we eerder in dit verhaal zagen, twaalf kinderen. Een kleinzoon van jongeman Gleyn Ariensz Groot was de eerste Pieter Groot. Deze Pieter Groot is waarschijnlijk in 1725 geboren. Hij trouwde in Spierdijk met Aagje Claasse in 1755. Pieter Groot woonde met zijn gezin in Zuid-Spierdijk. Hoe kwam de voornaam Pieter zo opeens in deze familie Groot? Dat is vrijwel ze ker te danken aan de grootvader van de eerste Pieter Groot, van moeders kant. Die heette Pieter. Dat is bekend, omdat vader Germent Gleyns Groot in 1687 was getrouwd met Maartje Pieters. Haar achternaam was een patroniem: afgeleid van de voornaam van haar vader. Volgens de toenmalige strakke regels van vernoeming bleef die voornaam Pieter in de familie. Jawoord in 1913 Kind nummer tien Sijbout trouwde op 20 april 1913 met Anna Koomen. Het jawoord klonk in het gemeen tehuis van Nieuwe Niedorp. De bruidegom was toen 27 jaar, de bruid 30 jaar. Anna was een dochter van Jan Koomen en Bregje Kruijer. Zij was geboren op 27 april 1882 in de gemeente Harenkarspel. Als getrouwd stel gingen Sijbout en Anna wonen in Waarland, in haar ouderlijk De vier oudsten zijn geboren in Spier dijk, de anderen in ’t Veld. Van de twaalf kinderen stierven er zes jong. Wat is er van de zes andere kinderen geworden? We volgen hen. De oudste is Trijntje, geboren op 19 april 1872. Zij trouwde in 1894 met Jacob Berkhout, landbouwer, geboren in de gemeente Oude Niedorp. Kind nummer vijf is Elizabeth, geboren op 3 augustus 1877. Een jaar na haar huwelijk in 1898 met Pieter Veldman (landbouwer, geboren in de gemeente Nieuwe Niedorp) overleed zij. Dat ge beurde op 11 december 1899 te Bar singerhorn, na de geboorte van twee levenloze meisjes in één jaar: op 27 februari en 4 november 1899. Kind nummer negen is Huibert, geboren op 30 november 1883. Hij trouwde in 1905 met Dieuwertje Stoop (geboren in Heerhugowaard). Huibert was vracht rijder. Alle negen kinderen zijn geboren in de gemeente Oude Niedorp: Petrus, Jansje, Cornelia, Elisabeth, Iefejes, Hu- bertus, Cornelis, een levenloze jongen en Sijbout. Huibert is 88 jaar geworden. Hij stierf op 1 maart 1972. Kind nummer tien is Sijbout. We volgen hem dadelijk verder in het verhaal. Kind nummer elf is Neeltje, geboren op 7 februari 1889. Zij trouwde op latere leeftijd, in 1939, met weduwnaar Simon Vlaming (broodbakker, geboren in Ursem). Kind nummer twaalf is Pieter, geboren op 9 juni 1891. Hij trouwde in 1919 met Elizabeth Groenland (geboren in Heerhugowaard). Pieter was winkelier in koloniale waren. Alle vijf kinderen zijn geboren in de gemeente Nieuwe Niedorp: Petrus Antonius (na een half jaar overleden), Petronella Cornelia Maria, levenloos meisje, levenloze jongen, levenloos meisje. Pieter is 81 jaar geworden. Hij stierf op 4 november 1972.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 39