SIJBOUT GROOT, KIJK OP AARDAPPELEN Ed Dekker 38 Wil je iets schrijven over mijn opa? Dit vroeg Gerrie Groot uit Heerhugowaard, kleinzoon van Sijbout Groot, aan mij. Opa heeft toch wel iets betekend. Ik vind het belangrijk om dat vast te leggen. Wil je er ook iets over onze familie bij zetten? Na deze vragen ging ik aan de slag. Ik ben journalist bij het Noordhollands Dagblad. Schrijven over mensen doe ik graag, ook in mijn vrije tijd. Gerrie had nog één vraag toen het artikel af was. Is dit misschien leuk voor een artikel in Toendertoid? Over de eerste generaties Groot in de Wog- meer kon weinig informatie worden ach terhaald. De sporen in het papieren ver leden lopen eind zestiende eeuw dood. Gleyn Aerjensz Groot zal geboren zijn rond 1580. Zijn zoon Arien Gleynsz Groot woonde in de Wogmeer, in de Drie Huy- sen. Met de Drie Huysen wordt de Drie- meerhuizen bedoeld, het vroegere gehucht bij de noordoostelijke punt van de Wogmeer. Ook Gleyn Ariensz Groot, zoon van Arien Gleynsz, boerde in de Wogmeer. Gleyn Ariensz trouwde in 1685 als jonge man van de Wogmeer. Hij haalde zijn vrouw niet van ver. Zijn bruid was Mary Germense, jonge dogter van de Suyder- meer. Jonge man, jonge dogter, de oude kerkelijke trouwboeken geven veel informatie. de manieren de kost verdiend. Hij was achtereenvolgens timmerman, winkelier en landbouwer. Bij de geboorte van Sij- bout in 1886 was hij landbouwer. Sijbout was de vierde Sijbout in het gezin. De eerste drie Sijbouts waren jong ge storven, allen binnen vier maanden. Hier de data: Sijbout 1 geboren 18 juni 1873, overleden 30 juli 1873, Sijbout 2 geboren 1 mei 1876, overleden 7 augustus 1876, Sijbout 3 geboren 11 augustus 1881, over leden 20 november 1881. Wortels in de Wogmeer Het is niet verwonderlijk dat Pieter Groot, de vader van Sijbout, zijn zelfstandig be staan begon in Spierdijk. De wortels van de familie Groot liggen in de nabijgele gen Wogmeer. Archiefonderzoek naar voorgaande generaties leidt rechtstreeks naar deze polder tussen Hensbroek, Ob- dam en Spierdijk. Al kort na de droogleg ging van de Wogmeer in de jaren 1608 1612 woonde er de katholieke familie van Gleyn Groot. In rechte lijn voert deze Gleyn Groot naar onze Sijbout. Mogelijk woonde deze familie Groot in de zestien de eeuw rond Obdam en kocht zij gron den in de pas drooggevallen Wogmeer. Pieter Groot (1849-1933) en Neeltje Karels (1851 1943) trouwden in Ob- dam op 23 april 1871. Obdam was de geboorte plaats van Neeltje. Pieter kwam ter wereld in Spier dijk. Na hun huwelijk gingen ze wonen in Spier dijk. Daar zijn de oudste kinderen geboren. Het gezin verhuisde in het voorjaar van 1877 van Spierdijk naar ’t Veld. Pieter Groot heeft op verschillen- O ijbout Groot (1886-1970) vestigde zich bijna honderd jaar geleden in Waarland. In 1913 kwam hij in dit dorp. Dat gebeurde bij zijn huwelijk met Anna Koomen (1882-1957). Hij bleef er zijn hele leven wonen. Sijbout Groot was in de dorpsgemeenschap een gerespecteerd man. Hij speelde een vooraanstaande rol in de tuinbouw in en rond Waarland, vooral op het gebied van aardappelen. Zijn wieg stond in ’t Veld. Sijbout kwam uit een groot gezin. Hij was een van de twaalf kinderen uit het huwelijk van Pieter Groot en Neeltje Karels. Sijbout, geboren op 8 januari 1886, was kind nummer tien. Vier broers en twee zusjes heeft Sijbout nooit gekend. Zij waren al over leden toen hij werd ge boren. Leed werd zijn vader en moeder op jonge leeftijd dus niet bespaard. I Sijbout Groot I (1886-1970).

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 38