Waarland, februari 2008. 37 Vanaf toen werden alleen de initialen van de betrokkenen genoemd. De vechtpartij vond plaats nabij de eeuwenoude herberg ‘Landmans Welvaren te Zijdewind. De foto is gemaakt na de fatale brand in 2006. De eene mijnheer was Cornelis Stam Janszoon, de andere Gerrit Pater, de eerste te Zijdewind, de andere in ’t Waar land het eerzame landbouwbedrijf uit oefenende. Nijeboer nam den een te pak ken en marcheerde met hem naar buiten en ging toen gezwind den ander halen, doch onderweg kwam no. 1 weer binnen. Toen liet Nijeboer den Dirkshornder ge meente- veldwachter J. Homan halen, die in de ‘Tortelduif’ bij T. de Jong de rust bewaarde. Nu werd ‘t 2-tal, hoewel onder hevig verzet als: schoppen, trap pen, etc. eruit getransporteerd en werden de heeren solide opgekalkt meteen. Namen niet meer voluit De schrijver van deze artikelen heeft op een beeldende wijze de vechtende jonge lieden in Zijdewind en de weddenschap van de vier kermisgangers in Waarland beschreven. Deze manier van verslag geving heeft geduurd tot 1915. Bronnen: - Regionaal Archief Alkmaar. - Schager Courant. der gemeente Haringcarspel dan verder mogen heeten, waren vertrokken, nog een ‘wedderaaie’ aangingen, wie het langst zou blijven. Nu moest om 4 uur ‘s morgens de boel echter ‘geveegd’zijn, want dat was het sluituur. Ophem ver kondigde zulks, doch kreeg weinig ge hoor en eerst toen de rijksveldwachter S. Nijeboer uit de Zijpe verscheen, gingen 2 der heeren, Simon Jonker en Dirk van der Fluit genaamd, weg begrij pende dat de grap niet te ver moest wor den gedreven. De andere twee werden echter de oor zaak, dat de Waarlander kermis van het jaar 1904, met zwart op wit vereeuwigd ter griffie, zal blijven berusten, daar ze zelfs voor Nijeboer geen ruimte wilde maken. Ze moeten vandaag wel terechtstaan, doch waren stiekum weggebleven, maar dat hinderde niemendal. De heer Officier eischte tegen elk der beklaagden wegens wederspannigheid 8 dagen gevang. Aldus het verslag van 25 september 1904. Op dinsdag 27 september was de uit spraak: C. Stam en G. Pater, wederspan- nigheid, elk 8 dagen gevangenis, met vrij spraak voor ’t meerder ten laste gelegde.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 37