VOOR DE RECHTBANK Piet Kleverlaan 36 Over de rechtszaken in Alkmaar werd ruim honderd jaar geleden in de Schager Courant uitgebreid geschreven. Een wijze van journalistiek die de abonnees van toen moest aanspreken. Voor de lezers van nu is het een stukje geschiedenis. Uit de Schager Courant van 25 juli 1901. In Zijdewind Op 17 maart 1903, stond Kees Bakker voor de rechtbank in Alkmaar. Hij had gevochten bij café Landmans Welvaren in Zijdewind. In het verslag staat: Kees Bakker, een boerenzeun uit de Sloeierd bij Zijdewind, was ook op Zon dagavond 15 Februari tegenwoordig ge weest op de uitvoering in de herberg van Piet Bruin, bij welke gelegenheid Jan Leek zich zoodanig vermaakt had, dat hij thans onder de uitspraken voorkomt met 14 dagen gevangen. Het moet er daar kolossaal amusant! toegegaan zijn; want toen een deel van het geachte publiek om een uur of half drie den steven naar huis trachtte te wenden, werd de pret zelfs op straat nog voortgezet. Zoo sloegen Jaap Broersen en Piet Pankras mekaar om ’t In De Posthoorn Onderstaande wederspannigheid gebeur de in 1904 tijdens de Waarlander kermis. Waarlander kermis Welk een heuglijke Juli-dag is dat! Werd die vroeger in één herberg (De Tortelduif) gevierd, het vorig jaar kreeg dit onschuldige vogeltje een concurrent, in den vorm van een bier huis, zoodat tot niet geringe vreugde der bezitters van dorstige kelen en danslus- tigen beenen, thans in twee localiteiten gesprongen en gedronken kon worden. Deze tweede gelegenheid nu is het koffie- en bierhuis van den heer Arie Ophem, tevens machinist van beroep, waarin in den heuglijken nacht van Zondag 17 op Maandag 18 juli vier echte ‘plakkers zaten, die, nadat alle overige kermis klanten uit ’t Waarland, den Speketer, de Slootgaard en hoe de overige deelen e eerste Schager Courant werd gedrukt op 1 oktober 1857. Vijfenveertig jaar later, in oktober 1902, verscheen een nieuwe rubriek: Arrondisse- ments-Recht- bank te Alkmaar. Uitgever P Trapman wilde hiermee zijn krant voor de lezer aantrekkelijker maken. in smeuïge verslagen werden de voor- en achternamen van de verdachten voluit ge noemd. Bij drankmisbruik en vechtpar tijen gaf de verslaggever daarbij vaak een boodschap mee: overmatig drankgebruik brengt altijd narigheid met zich mee en de straffen zijn lang niet mis. - HARINGQARSPEL, 22 Juli 1901. Het vermoeden, in een vorig nommer der Schager Courant geuit, dat er op de Kermis te Waarland weer gevochten zou worden, heeft zich gelukkig niet bewaarheid. Ook schijnt de vechtpartij te Blokhuizen de vorige week niet van zoo ernstigen aard geweest te zijn als werd voorgesteld. Althans van de politie vernamen wij, dat hoogstens een paar klappen werden uitgedeeld, zooals dat ook elders wel gebeurt. Vooi' de goede reputatie der jongelui van Zijdewind en uit het Waarland meenden we dit te moeten mededeelen. gauwst de meeste blauwe bulten, wat op onzen Kees Bakker, die er zoo goed en zoo kwaad als het ging, naar stond te kijken, zoo aanstekelijk werkte, dat hij zoo’n soort van groeistuipje kreeg en op zijn beurt een knokkeldans begon op de oogen van Piet Stroet uit ’t Veld, die toe vallig kwam aanloopen en van den prins geen kwaad wist. Piet was daar zoo meê ingenomen, dat hij ’t noodig achtte, een en ander voor het nageslacht te bewaren, door de geschiedenis te doen inschrijven aan de griffie van de rechtbank van Alk maar. Als gevolg daarvan waren Kees en Piet vandaag present, benevens Jan Jansen uit ’t Veld en Arie Agenant uit ’t Hoekhuis, die de grap gezien hadden. De Officier van Justitie vroeg, nadat een en ander behoorlijk was uitgelegd, voor Kees 14 dagen gevangenisstraf. Zeeredelgeleerde dacht, dat dit naar het oordeel van de Rechtbank de maat zou zijn voor de Zijdewinders, omdat ook Jan Leek zoo’n portie was toebedeeld. De uitspraak was een week later. Kees Bakker kreeg vermindering en het vonnis luidde: mishandeling, 7 dagen gevangenisstraf.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 36