BERICHTEN UIT DE KUIL Joop Zutt Trientje Ruiter. 2 De Tweede Wereldoorlog komt slechts sporadisch aan de orde in het dagboek van Trientje Ruiter, maar eind april 1943 proeft men toch de spanning van die tijd in haar verhaal. Door de Duitse bezetter werd bevolen dat alle soldaten van het voormalig Nederlands leger in krijgsgevangenschap naar Duitsland zouden worden weggevoerd. Deze brute maatregel leidde tot een landelijke staking. stoelen gewreven. Na de middag moest ik nog even werken, want ik was nog niet goed klaar gekomen. Toen moest ik vader zijn kousen stoppen. Jantje moest wasschen en Moeder heerkoeken bakken. De Melodisten waren vandaag ook nog voor de radio en Moeder trof het ook nog best, want Erna Hoek zong ook nog en dat vindt Moeder zo mooi. Nu ga ik opschieten, want ik moet het noveen gebed nog doen ter eere van de H. Antonius, want het was wel Maandag, maar het is toch Dinsdag. Gisteravond kwamen Aijen en Jantje thuis uit de stad en hadden nog visjes meegenomen, dat was heerlijk hoor. Arie zijn eend heeft de 1ste Paaschdag een ei gelegd. 28- 04 Om even voor negen uur ging ik de achterkeuken werken, ook heb ik voor de middag nog kousen gestopt. Na de middag heb ik even geslapen, maar niet lang want Jantje was ziek. Dus ben ik Moeder nog wat gaan helpen werken. Ook heb ik mij na de middag nog goed gewasschen en de planten water gegeven. Toen ben ik weer kousen gaan stoppen. Ik heb er 7 paar gedaan, maar het waren zondagschen hoor! Later is Jantje toch weer van bed gekomen. Frans is twee keer naar De Waard geweest om boter, want het was eerst niet goed. Moeder viel vanavond over die rare klomp. Ze had haar knie en van die andere kant haar heup bezeerd en het wordt al stijf. Dus dat kan wat moois worden en Jantje is ziek, dus het ziet er duister uit voor morgenochtend. Het weer is zo opgeknapt en daarom denk ik dat ik morgenochtend met Vader mee mag te kerk. Maar ik zou er maar niet al te erg op rekenen, want Vader heb het nooit zo erg vast. Arie heeft weer twee eieren gevonden van zijn eend. En nu ga ik eindigen, maar ik zou morgenochtend de voorbereidingen wel doen. Het moest weer eens in de benen zakken. 29- 04 ’t Is toch goed afgekomen. Even voor half zeven zat ik al in de kerk, voor de H. Mis was het Communie uitreiken. 26-04-1943 2e Paaschdag. De wekker ging om vijf voor 5 en ik heb geen meer geslapen. Het waaide weer erg, dus kon ik niet met Jantje mee naar de kerk. Later maakte Frans me weer zo blij dat ik met hem mee mocht, maar daar kwam toch weer niets van met die wind. Daarom ben ik pas om 2 uur van bed gekomen, want ik had de hele morgen pijn gehad. Toen was Coba Stam bij me. We hebben naar de radio geluisterd en plaatjes in het kerkboek gekeken. Later, toen ze weg was, heb ik schone lakens en slopen op mijn bed gedaan. Na het broodeten vlug de boel opgeruimd en toen zou ik net tanden gaan borstelen, dat Jo, Truus en Marie al kwamen. Ze waren net bij ons in huis, toen David kwam zeggen dat Truus naar de Moerbeek moest te bakeren, dus die was gauw bij me vandaan. We hebben een gezellige avond gehad hoor. Bertus en Jantje en Aijen waren naar Alkmaar, Frans en Siem waren naar het Lof en Vader was naar Stam om tabak te halen, maar hij is toch zonder teruggekomen, want het waaide zo. Dus wij waren heerlijk met z’n vieren en de radio was ook mooi. Toen zij weggingen heb ik nog even met hun buiten staan praten, maar ik werd alweer gauw in huis geroepen. Maar ja, dat is altijd zo met mijn, nou a’fijn. 27-04 Het was vanmorgen juist niet vroeg, dat ik klaar was. Ik ging even over 10 uur aan mijn werk. Eerst had ik even met Jan Stam gepraat. Ik moest de achterkeuken doen, ook heb ik de

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 2