29 Foto uit 1926 voor het ouderlijk huis. V.l.n.r. boven: Voor: Frans, Riet, Jan, Piet. Ouderlijk huis aan De Weel. toen nog geen 14 jaar maar was altijd al flink. Vader zag dat wel zitten. In 1926 werd de motorschuit TRIO verlengd en kreeg de naam Vrouwtje en kwam er tevens een nieuwe 6 tons vlet bij. In de zomer van 1928 werd vader onge neselijk ziek en lag op bed of in het zie kenhuis. Later hebben ze mij wel eens gevraagd of mijn vader aannemer was. Dat was hij niet, maar in 1928 werd de weg naar ’t Veld geasfalteerd. Door een Maatschappij de Geruisloze kwam er puin uit Amsterdam. Men kwam bij vader want daar was een losplaats en we had den een paar wagens en een paard. Vader zag dat wel zitten, maar nam contact op met Jan Groen uit Heerhugowaard. Dat was een tuinder met grote jongens. Naar een ander dorp De spullen van het bedrijf gingen in de verkoop en de erfenis werd ge regeld. Nic Droog kwam na de school vakantie bij zijn ome Hein en tante Trien Zo gebeurde het dat er alle dagen in juli en augustus veel volk en reuring was, en werd ook ik wel eens ingeschakeld als tussenrijder. We hadden zelf een mak paard. Er was volop werk met puinrijden naar de Velderweg. Vader overleed op 24 augustus 1928. Maandag 27 augustus werd vader begra ven. Daarvoor moest nog een bewijs ko men van de gemeente. Zaterdagmorgen gingen mijn broer Dirk en ik naar het gemeentehuis in Oude Niedorp aangifte doen van het overlijden van vader. Hoe oud hij was wisten we niet. Maar dat zouden we daar wel zien. Hij was 41 jaar. De weg was klaar maar nog niet voor alle verkeer. Als uitzondering mocht de lijk koets maandag 27 augustus over de nieuwe weg. Na de begrafenis hadden we een broodmaaltijd bij café Pepping waar tot 1925 de familie Jong had gewoond. Er was al het een en ander geregeld voordat vader overleed. De kinderen zouden niet naar een gesticht. Agie werd in september 15 jaar en zou met Kerstmis bij de familie Giel Smit komen. Ze hoefde niet te mel ken maar kwam er voor het gezin. Cor was al bij ome Jan Bruin en tante Im en bleef daar. Dirk ging naar Langedijk bij ome Jacob en tante Neeltje. Ik (die altijd Klaas werd genoemd) ging naar tante Trien en ome Hein op ’t Veld in Anna Paulowna. Daar werd ik weer Nic genoemd. Piet ging naar Spanbroek bij Aannemingsbedrijf Appel van ome Antoon en tante Beth. Riet bleef bij tante Marie en ome Gert Portegijs, waar ze al was toen tante Marie trouwde. Ome Frans Jong en ome Jan Droog waren voogd. Nog zie ik ome Jan gaan staan en hij zei: Tot zover blijven alleen Frans en Jan over. Om het niet moeilijk te maken het volgende. Ik neem aan dat mijn zuster Anna altijd groot hield van een Frans dus gaat Frans naar Frans Veul en Anna Droog. Mijn vrouw houdt groot van een Jan dus gaat Jan naar het Zijdewind bij ome Jan en tante Grietje. Eind augutus waren we nog met z’n drieën in huis. Agie, Dirk en ik. ■r F Nic, Dirk, Cor, Agie. Sak

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 29