Waarland, juli 2009. 26 De derde beweegbare brug nabij de buurtschap De Weel. De brugwachters nog Toen de Communicatieweg voor het ver keer eind augustus werd geopend, had geen van drie brugwachters een vaste aan stelling. Ook moest door het bestuur van de banne nog een taakomschrijving voor hen worden gemaakt. C. van de Oord werd aangesteld als brugwachter van de basculebrug tussen de Woudmeer- en Speketerspolder. Zijn wedde bestond uit vrij wonen in het huis naast de brug. Voor het bedienen van de ophaalbrug in de Slootgaard kreeg Willem Keesom een jaarwedde van f 75,-. Voor een onderko men van Keesom en zijn gezin hoefde de banne niet te zorgen. Hij woonde reeds een tiental jaren in de boerenstolp ten zui den van de brug (nu: Slootgaardweg 41). Voor de Weelbrug had Willem Sneekes gesolliciteerd. Zijn wedde van f 25,- per jaar was aanzienlijk minder dan dat van Keesom. Dit kwam omdat de scheepvaart bij de Weelbrug minder druk was. opgewekte toon en dat het aan toosten niet ontbrak, behoeft geene vermelding. Aldus een gedeelte van dit krantenbericht. In de taakomschrijving stond dat de brug wachter 24 uur per dag en alle dagen van de week een schip doorvaart moest verlenen. Ook moest hij erop toezien dat de brug technisch in orde was. En wanneer er mankementen waren, diende hij deze zo spoedig mogelijk bij een lid van het dagelijks bestuur te melden. Wanneer het glad was, moest hij ervoor zorgen dat er voldoende zand aanwezig was, waarmee hij kon strooien. De naam Communicatieweg werd als straatnaam niet gebruikt. Van tijd tot tijd zijn in het wegenreglement wijzigingen aangebracht, zo ook in 1900. In dit regle ment lezen we o.a. over de Zutweg, Spek- eterkade, Slootgaardweg en Waarland- weg 1e gedeelte. In de volgende uitgaven van Toender- toid wordt aandacht besteed aan de Waarlandsweg: het gedeelte van Sloot gaardweg 37 tot de Kerkstraat 83 en aan de Weelweg. Beide wegen waren onderdeel van die Communicatieweg. Geraadpleegde bronnen: - Archief Banne Harenkarspel. - Gemeente Harenkarspel. - Archieven Slootgaard- en Waarlandspolder. - Archief Schager Courant. I A - ■L jg. j

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 26