nogmaals kritisch te kijken’ Dirk Plaatsman. 25 3.000, 5.000, 400,- Enkele ingelanden van de Waarlands- polder waren het niet eens met het geko zen tracé. Toen zichtbaar was hoe de weg zou lopen, schreven deze ingelanden een brief waarin in overweging werd gegeven om een andere rigting te brengen in de ontworpen nieuw te maken weg. Het be doelde ‘advies’ werd van de hand gewe zen. Verder kwam in diezelfde vergade ring van oktober 1881 de brief van Dirk Plaatsman, in functie als secretaris van de polders, aan de orde. Hij vroeg met klem nogmaals kritisch te kijken naar de duikers en dammen. In het verslag van die vergadering lezen we: voor ken nisgeving aangenomen en de adressant zal met deze beschikking in kennis wor den gesteld. De opening Twee jaar en drie maanden nadat in mei 1880 de eerste aanzet tot een verbindings weg werd gegeven, was de klus geklaard. Niet eerder was een werk van deze om vang in de gemeente Harenkarspel uitge voerd. De weg telde drie beweegbare bruggen en nog acht vaste bruggen. Tonnen en tonnen zand en grind waren verwerkt. Slechts een grindweg, het paar denpad zou ruim dertig jaar later komen. Waarland was vanaf dat moment ontslo ten en de kinderen konden over een ver harde weg naar school. Alles bij elkaar voldoende reden om de weg feestelijk te openen. In het brievenboek van de banne lezen we, dat op 1 augustus 1882 de laatste drie perceeltjes grond ter annexa tie aan de nieuwen weg door de Waar- landspolder waren aangekocht. Voorafgaande aan de opening van de Communicatieweg vond de schouw plaats. Enkele commissieleden en de opzichter van het werk bekeken nauwkeurig of de weg, de bruggen en de overweg volgens bestek waren uitgevoerd. Met volle te vredenheid kon worden vastgesteld dat de werklieden goed werk hadden gele verd. Op maandag 28 augustus 1882 vond de opening plaats. Bij welke ge legenheid ter bijwoning werden uitge nodigd alle bestuursleden, benevens de aannemers, de opzichter J. Klerk, de raadsleden J. Schoorl en J. Keelewoudt, de veldwachter J. Oly en de onderwijzer D. Plaatsman, allen met hun echt genoten. Een correspondent van de Schager Courant maakte melding van die feeste lijke opening. ’s Morgens ten tien ure reden de leden van het Bansbestuur met hunne dames, benevens eenige genoodigden den weg langs. Als blijk van deelneming zag men overal de vlaggen wapperen. Bij de school was eene eere- boog opgericht, terwijl tal van vlaggen het schoolplein sierden. In de school zongen de kinderen een toepasselijk liedje, waarna ze onthaald werden op eene kleine versnapering. Ook de Heeren Kroon, Smit en Keesom boden het ge zelschap, op den tocht ververschingen aan. Ten twee ure bereikte men Dirkshorn, waar het feest tot ’s avonds tien uur duurde. Hier heerschte eene gulle f 33.400,- Uiteindelijk ging het met de aanleg van de weg voorspoedig. Maar over de aan koop van de percelen van de familie Sluijterman van Loo was men nog aan het bakkeleien. Verder had de commissie contact gehad met de gemeente Oude Niedorp over het verlengen van de Com- municatieweg tot de Heerenweg, welke van het Niedorperverlaat door het buurt schap De Weel liep. ten hoger waren uitgevallen. De tweede beraming was 1/3 hoger dan de eerste. Op 23 mei 1881 zag de begroting er als volgt uit: Tracé Woudmeer-De Weel f 25.000,- kosten overreed kosten onteigening kosten toezicht en bestek

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 25