22 De tweede was de ‘wip- brug bij Cees Bakker. Nu driesprong Ringvaartweg- Slootgaardweg. trokken eigenaren, hun belang begrijpen de, genegen zijn een gedeelte van hun land hiervoor af te staan. Wenschelijk wordt geacht dat de aan te leggen weg zich voorhands uitstrekt tot aan de Open bare school en onderwijzerswoning al daar, welke tot dusver mede geheel en al van een toegangspad is verstoken. Bochten in de weg Er werd een commissie samengesteld, die bestond uit leden van de banne, polder en gemeente. Deze ging onderzoeken welk tracé de minste problemen met de inge landen zou opleveren. De nieuwe weg kreeg aansluiting op de Woudmeerweg, ging door de Speketers- en Slootgaard- polder, dan zuidwaarts en vervolgens verder in oostelijke richting naar de school. Het laatste deel van de geprojec teerde weg liep door in oostelijke rich ting en ging om het café De Tortelduif (nu: Kerkstraat 16a en 18) heen en boog af bij het huis van Arie van Ophem (voorheen het winkeltje naast De Post hoorn) naar de buurtschap De Weel. Jammer genoeg is veel van het archief van de Banne Harenkarspel verloren ge gaan. Er zijn geen tekeningen, geen bestek en geen financieel overzicht van deze weg voorhanden. Bijzonder is dan wel dat deze brief uit 1880 bewaard is ge bleven. Verder zijn er ook nog notulen en een apart brievenboek uit die periode aan wezig. Met dit overgebleven materiaal is het mogelijk geweest om een beeld te schetsen, hoe de aanleg van deze weg tot stand is gekomen. De vijf commissieleden, waaronder ook burgemeester Jb. Swan, bogen zich als eerste over het traject Slootgaardweg- school. Uit de notulen van 20 juny 1880 (beknopt weggegeven): De weg loopt vanuit de Slootgaardpolder in zuidelijke rigting over de percelen van P. Smit, G. Kuiper en die van Sluijterman van Loo. Verder over de molensloot (Andries Dekkerweg en Waarlandsweg 10), over perceel E123 van A. Kroon en dan oostwaarts over E 461, eveneens van A. Kroon (de bocht bij Waarlandsweg 10). Daarna naar het zuiden over het land van G. Kuiper en Jb. Blom. Bij E 131 van Jb. Blom verder oostwaarts en vervolgens over percelen van Sluijterman van Loo (ter hoogte van Kerkstraat 92) en P. Nieuwboer aansluitende bij de school. Met de belanghebbenden is over deze rigting van de weg gesproken. Verder staat in het verslag dat verschil lende van de genoemde eigenaren nog niet tot overeenstemming met de banne waren gekomen. Mocht dit te veel pro blemen geven, dan beloofde commissie lid C. Kroon een nieuwe schets over de verbinding school-Slootgaardweg te formeren als wenschelijk en die in veler belang voor de schoolkinderen werd aanbevolen. Vertraging In de vergadering van juli 1880 werd een kostenplaatje van de verbindingsweg gemaakt. Het zou een met grind verharde weg worden. We lezen in de notulen: De vermoedelijke kosten bedragen in een ronde cijfer de som van f 25.000,- terwijl deze schetstekening de rigting aangeeft van den weg met aanduiding van de percelen welke daarin zijn betrokken. Over de aankoop van die percelen was meer duidelijkheid gekomen. Met de meeste landeigenaren, tevens commis sieleden, was overeenstemming bereikt. De kosten voor de aangekochte percelen waren toen totf 3.716,16 opgelopen. Echter met de rentmeester van de familie Sluijterman van Loo moest nog worden onderhandeld. Willem Louis Sluijterman van Loo woonde op huize Akerendam in Beverwijk en bezat een boerderij met ruim 35 ha. land in de Waarlandspolder. (Zie: Toendertoid 30). Toen hij in 1879 overleed, kwamen zijn eigendommen in bezit van zijn drie dochters.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 22