iwï I Dit is een opmerkelijk hoog aantal’ 21 In het midden van de polder. De nieuwe lagere school in Waarland. De weg telde drie beweegbare bruggen. De eerste lag tussen de Zutweg en de huidige Ringvaartweg. Ongeveer 150 leerlingen Het pleidooi van Plaatsman sloeg aan en tijdens een bestuursvergadering van de Waarlandspolder werd besloten om het plan voor een verharde weg voor te leg gen aan B en W van Harenkarspel. Het plan viel bij hen in goede aarde en het gemeentebestuur stelde ƒ1.000,- be schikbaar. Ook met de vertegenwoordi gers van de Banne Harenkarspel werd gesproken. Zij waren terughoudend en thousiast, want de nieuwe weg zou een fikse aanslag betekenen op hun financiën. In een missieve aan de Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland schreven Dirk Plaatsman, poldervoorzitter Arie Kroon en nog zeven ingelanden: C. Kroon Azn., Jb. Blom, G. Kuiper, P. Nieuwboer, T. de Jong, K. Kooij en P. Kooij over de slechte bereikbaarheid van de school. De noodzaak voor de aanleg van de nieu we weg werd mogelijk aangescherpt door het leerlingenaantal op te voeren tot on geveer 150. Dit is een opmerkelijk hoog aantal. Heeft Plaatsman gesjoemeld of is er bij het overschrijven van deze brief door de secretaris een fout gemaakt? Want op de leerlingenlijst van de school van Plaatsman uit 1881 staan 105 leer lingen en een jaar later zelfs 10 minder. Waarland, 20 mei 1880. De polder Waarland heeft eene opper vlakte van ruim 350 Hectaren en is daar bij digt bevolkt, zoodat de aldaar geves tigde openbare school bijna 150 leer lingen telt. Niettegenstaande dit alles is genoemde polder geheel verstoken van een openbare rijweg, zoodat de inge landen daartoe elkanders landerijen moeten gebruiken. Dat dit alles aanlei ding geeft tot vele moeijelijkheden be hoeft geen betoog, vooral nu sommige hunne landerijen afiluiten en daardoor elke uitweg onmogelijk maken. Als men daarbij nu in aanmerking neemt dat de ingelanden van de polder Waarland jaar lijks ƒ700,- bijdragen in de lasten der banne Haringcarspel en daarvan in geen enkel opzicht eenig voordeel genieten. Wij hebben dan het volle recht om bij de banne verbetering van de onhoudbare toestand te eischen. Ook deze laatste zin is misschien door Plaatsman aangedikt om zo het belang van een verharde weg aan te tonen. Verder lezen we: Uit de deli- beraten (bespre kingen) hierom trent blijkt dat men algemeen overtuigd is van de noodza kelijkheid van een rijweg int Waarland en men in beginsel toegedaan is dat den aanleg van een zooda- nigen weg voor rekening van de Banne komt, wanneer de be-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 21