‘Het is een lang en taai gevecht geworden Waarland, augustus 2009. 18 Jennie, Arwin en Jan Klaver. Tot eind van de jaren zestig gebruikers van het brongas. Bij de fam. Klaver, Slootgaardweg 13. De productieketel met daarvoor de restanten van de kuip waarin de opslagketel dreef. definitief een eind te kunnen maken aan de verontreiniging door gasbronnen. Op basis van weer een ambtelijk rapport besloot het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap alle bronnen per 1 januari 1995 te verbieden. De eige naren van gasbronnen verenigden zich en kwamen in opstand tegen dit besluit met als belangrijkste argument dat het gas op zovele plekken spontaan in de sloten opborrelt en dat door sluiting van de bronnen de zogenaamde wilde (natuurlijke) bronnen alleen maar meer zouden gaan produceren. Het is een lang en taai gevecht geworden. In de algeme ne vergadering van het hoogheemraad schap van 27 september 2000 is uitge breid gediscussieerd over deze kwestie en het resultaat was dat het hele gas- bronnenbeleid van tafel ging evenals de zoutheffing. Brandend ijs Volgens schatting zijn er in Noord-Holland nu nog 150 bronnen in bedrijf. De acht jaar durende strijd heeft een groot deel van de bron nen de kop gekost, enige manjaren arbeid gegeven evenals enige kubieke meters papier en heeft het vertrouwen in het hoogheemraadschap geen goed ge daan. Ook in de Slootgaard is het brongas verdwenen en maken alle huishoudens gebruik van het Groningse aardgas. De laatste sporen zijn nog te zien bij Jan en Jennie Klaver aan de Slootgaardweg 38. Hoewel, de laatste sporen? Als het nog eens stevig vriest, dan zal men nabij Sloot- gaardweg 18 kunnen zien dat een deel van de sloot door het opwellend gas van een wilde bron niet bevriest. Op andere plek ken van de sloot komt slechts een dun laagje ijs met witte bubbels te liggen. En dat kan je laten branden. Met dank aan Jan en Jennie Klaver en Jac Moras. Geraadpleegde bronnen: - Gasbronnen in Noord-Holland door Douwe Bartstra. - Archief Verenigde Noord-Hollandse Dagbladen te Alkmaar. lend bronwater. Het water mocht maxi maal evenveel zout bevatten als het IJssel- meerwater. Die heffing kon oplopen tot een jaarlijkse aanslag van boven de dui zend gulden. Veel brongasgebruikers ga ven toen de pijp aan Maarten en stapten over op aardgas. Er kwam nog een kleine opleving na de energiecrisis in 1973-74. De Firma Droog uit Barsingerhorn bood in 1985 voor f 12.500.- ex BTW een installatie aan die ruim f 500,- per jaar aan elektriciteit (voor de pomp) kostte. Voor dat geld zat de koper het hele jaar warm. Totaal maakte het bedrijf ongeveer zestig nieuwe installaties, waarvan veertig in de Beemster. De overheid zag dit alles met lede ogen aan. In 1992 dacht men S*;

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 18