‘circa 400 m3 water per etmaal’ 16 In volgorde van ontwikkeling: 1. vleermuisbrander. 2. auerbrander 3. graetzinbrander met geheel gesloten glas. De vlam blijft binnen het kousje. De lucht wordt van boven aan- en afgevoerd. brengst varieerde van bron tot bron glo baal tussen de één en 2,5 m3 per uur. Dat is tussen de 24 en 60 m3 per etmaal. Neem een gemiddelde van 42 m3 per bron. Hoeveel de gasopbrengst van een bron was, valt moeilijk in zijn algemeen heid te zeggen. Meestal wordt dat op 10 gehouden. Voor de Slootgaard betekende dit dat er circa 400 m3 water per etmaal opborrelde. Op jaarbasis is dat 146.000 m3 en dat water moest de molen en later het gemaal weer de polder uitslaan. Verschillende polderbesturen hadden daarom aan het houden van een gasbron een vergunning gekoppeld waar voor, zoals in de Wieringerwaard, f 20.- per jaar moest worden betaald. In de Slootgaard hadden vrijwel alle leden van het polderbestuur zelf ook een gasbron. Onder het motto een sigaar uit eigen doos is mogelijk de reden waarom werd afgezien van een vergunningenstelsel. 400 kuub per etmaal De komst van al deze gasbronnen lever de een bijzonder probleem op voor het polderbestuur. De ca. 10 brongasinstalla- ties in de Slootgaard leverden niet alleen gas, maar ook veel water. De waterop- dijk hadden zij al eerder vernield, zodat het IJsselmeerwater hoog stond. Na twee dagen stond de Wieringermeer onder water. Zestien dagen later capituleerden de Duit sers, maar het duurde tot 11 december van dat jaar voor de polder weer was leeg- gemalen. De inundatie van de Wieringer- meer had voor de brongashouders in de omgeving een onverwachts effect. Tot ver in de omtrek, waar na 1932 de bronnen waren gestopt of noodgedwongen van een pomp voorzien, begonnen ze weer spon taan te lopen. Dat stopte opnieuw naar mate de Wieringermeer droger werd. Gloeikousjes voor straf Bij Jan en Jennie Klaver-Hoogeboom (Slootgaardweg 38) zijn de restanten van de kuip, waarin de opslagketel dreef, nog zichtbaar. De vaste productieketel is vrijwel intact, de bron is nog steeds actief en het bronwater loopt nu zonder dienst te doen in de sloot voor het huis. Voor de bouw van het woonhuis stond op deze plek de boerderij van Cees Boekel (Cees Boekel is bij ouderen nog bekend als een buitengewoon goede tenor in het Waar- lands parochiekoor). Hij liet de brongasin- stallatie aanleggen, vermoedelijk is dat in het begin van de vorige eeuw geweest. Bekend is dat in diezelfde periode onder andere een installatie is gebouwd bij de boerderijen van Cees Bakker, Jan Stoop, fam. Wester en Lou Poland. Afhankelijk van de hoeveelheid vrijkomend gas werd het huis ermee verlicht, het eten gekookt of het brood gebakken. De bronnen in de Slootgaard gaven echter onvoldoende gas om de woningen te verwarmen. Inundatie Wieringermeer De inpoldering van de Wieringermeer in 1932 had een onverwacht gevolg voor de gasbronnen. Tot op een afstand van 12 kilometer daarvandaan gaven de bronnen minder water of hielden er zelfs hele maal mee op. In de Sloot gaard was dat effect ook goed merkbaar. Een oplos sing werd gevonden. Met behulp van een elektromotor zorgde een pomp voor vol doende water. Zo wist Lou Poland (Slootgaardweg 15) zich op deze manier van voldoende gas te voorzien. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog keerde door toedoen van de Duitse bezetter de oude situatie weer terug. Op 17 april 1945 bliezen zij de Wieringermeerdijk op. De koppen van de uitwate ringssluizen in de Afsluit- Afb. 1. Afb. 3. Afb. 2.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 16