GAS IN DE SLOOTGAARD Joop Zutt 12 IJs laten branden. Naar men zegt is dit al een heel oud trucje. Daarvoor zijn wel enkele strenge nachtvorsten nodig en als zich dan onder het ijs een ‘luchtbel’ van betekenis heeft gevormd, dan komt de truc. Met een spijker een klein gaatje boven de bel maken, daarboven een brandende lucifer houden en voila: op het ijs verschijnt een vlam. Gelijktijdig zie je de ‘luchtbel’ onder het ijs langzaam verdwijnen. U heeft het misschien al begrepen: de luchtbel bevatte geen lucht maar gas. Gas uit de sloot. et is al jaren bekend dat op sommige plaatsen spontaan gas uit de bodem opwelt, maar voor het ontstaan daarvan moeten we heel ver terug in de tijd, mis schien wel miljoenen jaren. Ons land bestond ooit uit tropisch bos dat in de loop van die miljoenen jaren is verkoold tot steenkool. Ook in Noord-Holland is dat terug te vinden. Opmerkelijk is het wel dat die laag steenkool onder Texel op een diepte van 2300 meter ligt en onder Amsterdam op 4000 meter. In het Pleis toceen, 2 a 3 miljoen jaar geleden, is die tropische warmte verdwenen. Nederland was in deze periode afwisselend land en zee en kende verschillende ijstijden. Het ijs duwde de onderliggende grond voor zich uit tot stuwwallen, die nog steeds herkenbaar zijn in het glooiende landschap in ’t Gooi, Gaasterland en het voormalige eiland Wieringen. Tijdens het Holoceen, de laatste 10.000 jaar, ontston den langzaam maar zeker de contouren van het huidige Nederland. De kustlijn, te vergelijken met het huidige Wadden gebied, ontstond met daarachter, aan de landzijde, een groot veengebied. Dit basisveen ligt nu op een diepte van 12 tot 22 meter en is samengeperst tot een dun pakketje waarvan de dikte niet meer dan 30 cm bedraagt. Dit dunne veen laagje is vrijwel ondoordringbaar en vormt zo een waterscheiding. Volgens een onderzoek van de Rijks Geologische Dienst, in 1988 uitgevoerd in opdracht Hydrologische opbouw en grondwater- stroming rond Schermer en Beemster Noordzee duinen IJsselmeer grens tussen zoet en zout water stroming Alkmaar Noordhollands Schermer Beemster Kanaal 0

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 12