Rotterdam 18 Maart Geliefde Vrouw Bij deze laat ik u weten als dat wij frisch en gezond zijn en hopen van u hetzelfde wij zijn Woensdag in Delft gek.omen en daar hebben wij zoo wat voor 70 gulden gelost en toen zijn wij vanmorgen naar Rotterdam gegaan en daar heb ik zoo wat voor 30 gulden gelost, maar de gele kool zal ik niet veel aan verdienen want daar gaat het slecht mee. Tienes is van daag leeg gekomen, die heeft weer aan Noach gelost. Hij heeft weer bij mijn ook geweest maar ik kon het niet rooijen met hem. Het speet mijn wel maar ik hoop dat hij weer terug komt. Wat ik in Delft gelost heb verdien ik goed aan. Verders weet ik geen nieuws als de groete van ons uw liefhebbende man en zoon. Zondag verwacht ik bericht van u terug. Het jaartal op de brief vanuit Rotterdam ontbreekt. We lezen hierin dat Tienes is vandaag leeggekomen. Dit duidt erop dat schipper Tinus met twee schepen naar de Maasstad was afgevaren. Op de ene schuit voer hijzelf en op de andere ene Tienes. Verder kunnen we uit de brief opmaken dat ze in Delft hebben overnacht en dat de schepen de volgende dag, donderdag 18 maart, in Rotterdam zijn aangekomen. De groete van ons uw liefhebbende man en zoon wilde zeggen dat er ook een zoon was meegegaan naar Rotterdam. Het jaartal zou kunnen zijn 1915 of 1920, want in die jaren viel 18 maart op een donderdag. Als die zoon Tienes heette èn ook de schipper van die andere boot was, dan zou het niet in 1915 kunnen zijn. Want zijn zoon Tienes was toen nog geen twaalf jaar oud. Als het wel in 1915 was, voer mogelijk een knecht mee, die ook Tienes heette. Opmerkelijk is ook dat schipper Tinus drie dagen later al bericht terugverwachtte. leeftijd overleden. Het was een druk bestaan: tuinder, schip per en handelaar. Naast de Niets zonder Gods zegen had hij ook een 11-tons open motorvlet aangeschaft. Er is een brief bewaard gebleven, waarin hij aan zijn vrouw schreef over de gele kool die hij niet en Tienes wèl aan een joodse han delaar kon verkopen. Een bewaarde brief Met de komst van betrouwbare moto ren was men niet meer afhankelijk van de wind. In 1904 besloot Tinus Bruin zijn zeiltjalk om te bouwen tot een 10 pk. motor schuit. De motor woog ruim 2500 kilo. Het schip kreeg daardoor minder laadruimte en kwam dieper te liggen. Ter compensatie hiervan, verhoogde de firma Stoel uit Alkmaar de op staande rand om het dek. Er werd een laadtuig aangebracht, waarin ook een extra zeil kon worden gehangen. Bij gunstige wind kon de motor worden afgezet en kwam dit zeil goed van pas. De totale kosten bedroegen f 2.600,58. Het was voor schipper Tinus een hele in vestering. Het bleef hem, ook met motor, voor de wind gaan. In november 1905 kocht hij voorf 25.800.- ruim 12 ha. land en de stolp ’t Verkeerde Hek (nu: Nieuwe Polderweg 5). Kort daarna verhuisden Tinus en Maartje met hun zes kinderen van de Westkade naar de in 1850 gebouw de boerderij. Hier werden nog zes kinde ren geboren, waarvan er twee op jonge De tjalk verkocht Op 6 september 1915 overleed Maartje Arends plotseling aan een hartaanval. Ze was slechts 42 jaar oud. De oudste dochter Neeltje was 15 jaar en nog te jong om alleen voor het gezin te zorgen. Tinus wilde die verant woording niet op de schouders van Neeltje laten rusten en besloot een huishoudster te ne men. Ook verkocht hij de Niets zonder Gods zegen. Een nieuwe eigenaar was snel gevonden. Op 1 ok tober 1915 kocht Corne- lis Bood uit Zuid-Schar- woude de motortjalk voor f 2.250.-. Kort daar na liet Tinus Bruin een nieuwe woning (nu: Kerkstraat 83) bouwen r: Sa 10 Op 6 september 1915 overleed Maartje Arends. Nog ‘in de rouw werd kort daarna deze foto van het gezin gemaakt. Vl.n.r. boven: Jan, Dirk. Onder: Neeltje, Herman, Marie, vader Tinus, Jo, Cor, Aaltje, Tinus. Op de foto ontbreekt Piet.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 10