Een hemels visioen 45 Bij de hemelpoort van Petrus, ligt de camping ‘Luwe Hoek’. Vele Waarlanders van vroeger gaan daar dikwijls op bezoek. Bij de koffie en een glaasje kijken zij terloops omlaag en bespreken wat zich afspeelt in het Waarland van vandaag. Want al zijn ze hemelingen, daar was toch het stukje grond, waarop voor hen, lang geleden, wel hun wieg en woning stond. Nu zien zij daar nieuwe wijken; zij zien huizen, mooi en groot. Weg zijn alle oude krotten met zo’n poepdoos boven sloot. Zij zijn trots dat nieuwe wegen her en der door Waarland gaan, waar op bordjes dan de namen van bekende mensen staan. Meester Smeets is een der oudsten en ‘zijn’ weg is heel bekend. Soms staat hij omlaag te roepen: ‘Waarland, ik ben zeer content’. Hij is met de school begonnen; drie lokalen op een rij, daar kwam dan in later tijden er ook weer een drietal bij. ’t Was de tijd van lei en griffel of een inktpot in de bank. Elk lokaal een kolenkachel; weinig warmte, wel veel stank. In 1906 werd een derde lokaal gebouwd. Zo trof meester Smeets de school bij zijn komst in 1912 aan. In de hemel is besloten met dit feest ook mee te doen. Iedereen is uitgenodigd door het personeel van toen. Door een twintig Cherubijnen wordt een feestdiner bereid; Johan Stauss met Weense strijkers zorgt voor veel gezelligheid. Petrus wou geen namen noemen. Zijn computer geeft wel aan wanneer zij, in witte kleren, langs zijn poort naar binnen gaan. 13 juni is de feestdag. Voor hen dringt dus wel de tijd. Zij zijn hopelijk dan veilig uit het vagevuur bevrijd. Maar vernieuwing is gekomen. De getalsgroei stond niet stil en de kinderstroom werd groter ondanks de beperkingspil. Deze school gaat jubileren, driekwart eeuw heeft zij bestaan en een schare hemelingen is ooit naar Sint Jan gegaan. Onlangs kwam men nog te weten (het stond in ‘De Hemelbel’) van de vroegere scholieren zit er niemand in de hel. Slechts een tiental doet wat boete, is nog in het vagevuur. Al hun zonden zijn vergeven en hun straf is kort van duur. 13 juni gaan in Waarland overal de vlaggen uit. Maar ook in de hoge hemel klinkt dan vrolijk feestgeluid. Zelfs Sint Jan belooft te komen; dit heeft ieder blij verrast, want ‘De Hemelbel’ liet weten hij is dan de eregast. Wat u nu al hebt gelezen, schreef ik neer met grote schroom. Toch zag ik het duid’lijk voor me in een nachtelijke droom. Ik geloof in eeuwig leven. Ieder heeft zijn stille wens; ziet vervulling in zijn dromen. Hoe het zijn zal, weet geen mens. Herman Stam. Geschreven ter gelegenheid van 75 jaar bijzonder onderwijs in Waarland. - V—CC' witl T-» I l»'/ lu

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 45