aan het Roomsch Katholieke Kerkbestuur aldaar afgestaan’ Waarland, maart 2009. 44 De rol van de parochie Pastoor Vollering nam het stokje van Smeets over en vervolgens, na de nodige strubbelingen met de gemeente Haren karspel over de financiële afwikkeling van de overdracht, werd op 1 juli 1924 het schoolgebouw te Waarland aan het Roomsch Katholiek kerkbestuur aldaar afgestaan. Het heeft maar weinig gescheeld of er zou een openbare school worden gebouwd op een perceel land, voor dat doel al aangekocht door de gemeente, aan de Kerkstraat (nu nrs. 35-39). Uiteindelijk vond men een bruikbaar alter natief door een schoolbus te laten rijden naar de openbare school in Heerhugo- waard-De Noord, waar de betrokken kin deren het onderwijs konden volgen. De invloed en betrokkenheid van de parochie was in die jaren groot. Leerkrachten wer den benoemd door het Kerkbestuur en alle financiële zaken gingen door hun handen. Kinderen bezochten vanaf die tijd vrijwel dagelijks de schoolmis. De catechismus moest worden ingestudeerd, een keer in de maand te biechten, de voor bereiding van 1e H. Communie, Her nieuwing der Doopbeloften en H. Vormsel gebeurden allemaal in klassenverband. De rol van de Kerk en parochie is in de afgelopen jaren duidelijk minder gewor den. De opvoeding op godsdienstig vlak bijzondere school op katholieke grondslag. Hij koos voor het laatste. In Andries Dekker en Piet Nieuwboer vond hij actieve en betrokken medestanders. Nevenresultaat van hun actie was de stichting van de zelfstandige parochie Waarland. vanaf zes of zeven jaar oud zes jaar achtereen naar school. Het kabinet Goeman Borgesius-Pierson loodst verder de Woningwet en de Kinder wetten door het parlement. Op grond van de Kinderwetten kunnen kinderen bij grove verwaarlozing aan de ouder lijke macht worden onttrokken. Onderwijzeressen Vermeldenswaard is de rol van de vrouw in het onderwijs. De verplichte invoering van het vak Nuttig Handwerken was een grote stimulans voor het aannemen van onderwijzeressen, omdat hun mannelijke collega’s dit vak niet konden geven. Tot ver in de 20e eeuw waren de juffrouwen veroordeeld tot alleen lesgeven aan de jongste kinderen. Voor de hogere klassen werden vrouwen ongeschikt geacht, vooral natuurlijk vanwege de jongens! Die hadden namelijk veel discipline en leiding nodig, eigenschappen die vrouwen kennelijk ont beerden. Tot 1985 was de man-vrouwver- houding onder de leerkrachten nog vrijwel gelijk aan die van zestig jaar eerder. Nu, met meer dan tachtig procent vrouwen voor de klas, klinken steeds vaker bezwa ren tegen de toenemende vervrouwelijking van het onderwijs. Getuige veel recente krantenberichten richten die zich vooral op de nadelige gevolgen van al die onder wijzeressen voor de ontwikkeling van jongens. Het zal nog wel enige tijd duren voor dit vooroordeel verleden tijd zal zijn, maar dat zal de tijd LEREN. is verschoven naar de ouders, waarbij de nadruk veel meer wordt gelegd op het kind voorleven en begeleiden in het ge heel van gezin, parochie en gemeenschap. Geraadpleegde bronnen: - Regionaal Archief te Alkmaar. - Archief gemeente Harenkarspel. - Archief parochie H. Wulfram. - Archief Verenigde Noordhollandse Dagbladen te Alkmaar. - Waarland van toen, deel 2, Arie Groen. - Spiegel Historiael, jaargang 40 nr 12. gelijkgesteld. Tegelijk wordt het algemeen mannenkiesrecht ingevoerd en wordt ook de weg vrijgemaakt voor vrouwenkiesrecht. 1889 De regering Mackay gaat voor het eerst het bijzonder onderwijs subsidiëren. Financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs is nog onhaal baar. De eerste Arbeidswet beperkt de arbeidsdag voor vrouwen en jongeren tot 16 jaar en verbiedt nachtarbeid voor deze groepen. 1901 De leerplicht wordt na een jarenlange strijd ingevoerd. Kinderen moeten 1917 Met de onderwijspacificatie komt een eind aan de schoolstrijd: openbaar en bijzonder onderwijs worden financieel

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 44