42 Reunië in 1993 van de zesde klas van het schooljaar 1961-1962. Vl.n.r boven: Meester De Heij, Gerard Zutt, Jeff de Heij, Adrie Agenant, Jan Zutt, Dick Bruin, Ria Bakker, Lia Betjes, Ria Bruin, Peter Bruin Az., Peter Bruin Jz., Tiny van Duin, John Groen, Tiny Leering, Mats Lantman, Gonny Sneek, Leo Roozendaal, Nic Houtenbos, Siem Dekker, Mats Bruin, Koos Pankras, Sjaak Bakker. Middelste rij: Trudy Stoop, Janny Zutt, Arie Boekel, Marjan van der Gulik, Tineke Dekker, Trudy Houtman, Voor: Henk Schuijt, Johan Roozendaal, Piet Bruin, Lia Groen, Harry Bekker, Nel Groen, Marjan Masteling, Arie Bruin, Siem Bruin, Nic Volkers, Peter Kamper. onderwijs in Waarland. Samen met Arnold Lantman werd een schema opge steld van te beschrijven onderwerpen. Met vijf afleveringen zou wel voldoende aandacht aan dit onderwerp besteed zijn, zo was de verwachting. Het pakte anders uit, het zijn er 21 geworden. Tot onze verrassing bleek in het Regionaal Archief in Alkmaar zoveel interessant materiaal voorhanden te zijn, dat het deze lange reeks rechtvaardigt. Samenvatting Centraal in de artikelen staat steeds de hoofdonderwijzer. Rond zijn persoon zijn lijke deugden bij te brengen, dus streng protestants of katholiek onderwijs is verboden. de meeste documenten verzameld. Hoe bijzonder was het te zien hoe in het mid den van de polder de school in Waarland ontstond. Tot en met 1861 gingen de kin deren uit Waarland, Slootgaard en ’t Ver laat naar de school in de koeienkerk in Zijdewind. Zonder enige waarschuwing besloot de gemeente Oude Niedorp in ok tober 1861 dat de 34 kinderen uit Haring- carspel niet langer welkom waren in de school in Zijdewind. Door dit besluit was de gemeente Harenkarspel gedwongen op zeer korte termijn een oplossing te vinden. De kinderen onderbrengen in de school van Dirkshorn of Kerkbuurt 1801 De eerste Nederlandse Schoolwet: overal moet hetzelfde klassikaal lager onderwijs worden gegeven; een nationale inspectie ziet toe op de kwaliteit. 1848 Een nieuwe liberale grondwet legt vast dat Nederland een parlementair stelsel krijgt waarbij de Tweede Kamer wordt gekozen via censuskiesrecht (alleen belastingbetalenden hadden kiesrecht). In de praktijk betekent dit dat 12 van de volwassen mannen kiesrecht krijgt. 1863 Thorbecke brengt de wet op het Middel baar Onderwijs tot stand. Hierdoor ont staat de Hogere Burgerschool (HBS), waardoor kinderen uit de middenklasse een hogere opleiding kunnen volgen. 1806 De schoolwet van 1806 voorziet in een geleidelijke invoering van het klassikale onderwijs in het hele land. Het onderwijs is algemeen christelijk en dient maatschappelijke en christe- 1857 De schoolwet van 1857 legt de vrijheid van onderwijs vast. Ieder kan het onderwijs kiezen dat hij voor zijn kinderen wil, maar de overheid betaalt alleen het openbaar onderwijs.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 42