‘Niet langer verantwoord' Vanaf de oprichting zat hij in de redactie van de W4. Ook zijn vrouw was op vele fronten actief in het Waarlands verenigings leven. Al die tijd bleven zij de heer en me vrouw De Heij, totdat Koos de Heij tijdens zijn dankwoord aan het einde van zijn af scheidsreceptie duidelijk aangaf dat zijn rol van Hoofd verleden tijd was geworden en dat het echtpaar De Heij vanaf dat mo ment aangesproken wilde worden als Koos en Toos de Heij, deel van diezelfde Waar- landse gemeenschap waarvoor zij zich ja renlang met hart en ziel hadden ingezet. Slechts vier jaar Dat het nieuw benoemde Hoofd, vanaf de invoering van de Basisschool: directeur, Peter Nieuwboer, op een andere wijze met collega’s, kinderen en ouders te werk zou gaan, lag voor de hand. Toch wist hij al snel zijn draai in de Sint Janschool te vinden. Een bijzonder verschil met zijn voorganger was de keuze in Schagen te gaan wonen en niet in Waarland. Zo zou hij dus niet zozeer betrokken zijn bij het dagelijkse wel en wee in het dorp. Onder zijn leiding kreeg het samengaan van het kleuter- en lager onderwijs verder gestalte. In 1986 stelde de gemeente Ha renkarspel ƒ132.000,- beschikbaar voor een inpandige verbouwing van het school gebouw, waarna de kleuters Bernadettes Kleuterhof achter zich lieten en een plekje vonden in het gebouw aan de Vollering- weg. De kleuterschool aan de Kerkstraat liet de gemeente verbouwen tot apparte menten; slechts de naam Bernadettes- plantsoen herinnert aan de voormalige kleuterschool. Kort daarna, op 13 juli 1987, werd Waarland opgeschrikt door het overlijden van de directeur van de school. Peter Nieuwboer overleed in het Medisch Centrum Alkmaar aan de gevol gen van huidkanker. Na een kleine operatie in september 1985 leek zijn gezondheid ten goede gekeerd. Later bleek een ingrij pende operatie noodzakelijk. Desondanks ging zijn gezondheid snel achteruit. Tijdens de vier jaar dat hij in Waarland werkzaam was, onderscheidde hij zich door met veel inzet en toewijding de verande ringen in het onderwijs te begeleiden. Samen Opnieuw stond het Schoolbestuur voor de opdracht een nieuwe directeur te be noemen. Die werd gevonden in de per soon van Harry Baggen. Hij kreeg net als zijn voorgangers met forse wijzigingen in de bestuurlijke organisatie van het onderwijs te maken. Tot 1998 stond de r.-k. Basisschool Sint Jan onder beheer van de Stichting Katholiek Onderwijs Waarland, verantwoordelijk voor het beheer van het schoolgebouw, de beste ding van de door de overheid beschikbaar gestelde middelen en de uitvoering van het personeelsbeleid. Volgens de statuten stelde de Stichting zich ten doel het katholiek basisonderwijs in Waarland te bevorderen, daarbij handelend volgens de algemene richtlijnen voor het onder wijs die op grond van het gezamenlijk overleg in de Nederlandse Katholieke Schoolraad zijn vastgesteld. De rijksover heid legde inmiddels steeds meer verant woordelijkheden op de schouders van het bestuur, een bestuur louter samengesteld uit goedwillende en betrokken amateurs. Wat te denken van o.a beleid en finan ciering, personeelsbeleid met bijvoor beeld het verbod op deeltijdontslag of terugdringen van arbeidsongeschiktheid. De regelgeving vanuit de overheid legde in de loop der tijd een zodanige druk op de bestuursleden en vroeg zoveel profes sionaliteit van hen dat zij het niet langer verantwoord achtten langer als zelfstan dige school voort te gaan. Dit probleem deed zich in de gehele onderwijswereld voor met als gevolg dat vrijwel elke school opging in een groter geheel. Met name in het voortgezet onderwijs ontstonden mammoetscholen met meer dan 1.000 leerlingen. Het proces van faseren voltrok zich eveneens in Harenkarspel. PETER NIEUWBOER 40 Tot onze grote ontsteltenis is plotseling in de bloei van zijn leven overleden Hoofd van onze school Het werk dat hij 4 jaar geleden op zich nam, heeft hij helaas niet af mogen maken. Zijn inzet voor onze school en de rust die hij uitstraalde in de voor hem toch zeer drukke tijd, met zijn vele veranderin gen, zullen wij nooit vergeten. Wij wensen José en de kinderen heel veel sterkte in deze voor hun zo moeilijke tijd. Schoolbestuur Stichting Katholiek Onderwijs

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 40