nog zinnen ontleden. Je moet waken voor een stuk degelijkheid’ 39 Verrassingen Op 8 juli werd alles nog een keer dunne tjes over gedaan. Opnieuw was meester De Heij met zijn gezin het ‘leidend’ voor werp. Nu ter gelegenheid van zijn af scheid. ’s Morgens versierden de kinde ren het complete schoolplein met krijt tekeningen, gevolgd door een musical in het Dorpshuis. ’s Middags trokken de kinderen door het dorp in een spannende vossenjacht. De avond begon met een feestelijke viering in de parochiekerk waarin de pastores Van der Meulen, Van der Linden en Vertelman voorgingen, gevolgd door een druk bezochte afscheidsreceptie in Waarlands Dorpshuis. Ook nu wist het Schoolbestuur de familie De Heij te ver rassen, toen bleek dat op hun uitnodiging de Oostenrijkse pleegdochter Elfride zich onder de aanwezigen bevond. De vele cadeaus brachten mede tot uit drukking hoe het werk van De Heij werd gewaardeerd. Burgemeester Wesselink van de gemeente Harenkarspel mocht hem de zilveren legpenning van de Gemeente overhandigen. In zijn toespraak bena drukte hij het doorzettingsvermogen van De Heij. Deze eminente figuur, zo sprak hij, kwam meestal als winnaar uit een debat naar voren. De kinderen boden een barometer met inscriptie aan en het be stuur een geheel verzorgde vakantiereis naar Oostenrijk. Enkele dagen later deed burgemeester Wesselink er nog een schepje bovenop, toen hij in huiselijke kring De Heij de versierselen van Ridder in de orde van Oranje Nassau mocht opspelden. De dure aan het woord Met deze feestelijke gebeurtenissen kwam een einde aan het tijdperk De Heij. Een man die in Waarland 25 jaar daarvoor een oud gebouw aantrof met zeven klassen. Het was voor hem een uitdaging te pro beren zo snel mogelijk een nieuw gebouw te realiseren. Het duurde elf jaar voor dat er was. Eerst kwamen er twee noodloka- len en één klas moest tijdelijk worden ondergebracht in het oude Jeugdhuis. In 1966 kwam de vergunning voor een nieuwe schoolmet slechts vier lokalen. Vier jaar later konden er zes lokalen bij worden gebouwd. Nog weer later kwam het documentatiecentrum tot stand. Dat is uniek, dat is echt mijn trots, aldus vreden was. Maar je mag nooit tevreden zijn als je ergens voor staat. Dan moet je streven naar nog beter. Voor kinderen is op onderwijsgebied toch niets goed ge noeg! Hij sprak ook zijn tevredenheid uit over het schoolteam, over de steeds pret tige verhouding met Schoolbestuur en Oudercomité. Hij wist mee te groeien met de ontwikkelingen en zag zichzelf aller minst als een ouderwetse onderwijzer. Bij mij moeten ze nog zinnen ontleden. Je moet waken voor een stuk degelijkheid. De Heij in een kranteninterview. Met veel genoegen keek hij in datzelfde interview terug op de voorbije 25 jaar. Nu is alles goed, maar dat is niet vanzelf gegaan. Maar als hij weer eens aanklopte bij de gemeente om een andere lesmethode of om weer iets nieuws, werd hij niet altijd met open armen ontvangen. Ze foeterden wel eens, maar er is nooit een aanvraag van me afgewezen. Ik werd ook wel de dure genoemd, ze zeiden dat ik nooit te- Koos en Toos De Heij zag zichzelf niet als een ouder wetse onderwijzer. Toch was dat in zekere zin wel het geval. Niet zozeer in de dage lijkse praktijk, welke immers totaal ver schillend was ten opzichte van 25 jaar ge leden. Het aantal uren dat hij voor de klas stond, was slechts een fractie van de uren uit de beginjaren. Zijn taak veranderde in de loop der jaren van onderwijzer en Hoofd der School tot manager. Wat te denken van de talloze vergaderingen die hij min of meer verplicht was bij te wonen? Teambespre king, Schoolbestuur, overleg met de ge meente, Oudercomité, Medezeggen schapsraad, schoolbegeleidingsdienst, schoolinspectie, districtscatecheet, school hoofdencontact, gezinscatechesegroep, administratie, overleg met pastores en be waken van de katholieke identiteit. Nee, wat hem tot een ouderwetse hoofdonder wijzer maakte, was zijn grote betrokken heid met de Waarlandse gemeenschap. Als penningmeester van het dorpshuis- bestuur stond hij mede aan de wieg van het Dorpshuis en later als voorzitter van het bestuur aan de bouw van de sportzaal. Hij was voorzitter van de Welzijnscom- missie en het gemengd koor Sint Cecilia.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 39