31 Voor het gerecht De heer Fr. v. S. uit Waarland had een partij aardappelen op een verkeerd perceel gepoot. Voor deze overtreding moest hij voor de rechtbank in Alkmaar verschijnen. De rechter vroeg hem: Meneer, in de vakbladen staat dat u twee jaar achtereen niet op hetzelfde perceel aardappelen mag verbouwen. Die bladen zal u toch wel lezen? De heer v. S. antwoordde: Ik lees alleen de W4. De rechter reageerde schouderophalend, hij vroeg niet verder en gaf de Waarlandse tuinder een geldboete. Steeds op zoek naar... Naast haar gewone wekelijkse correctie werk bleef de redactie bezig met nieuwe ideeën. Het traditionele kerstnummer werd halverwege de jaren tachtig een uitgave in kleur met verhalen, gedichten, een fotopuzzel en een cryptogram. In 1986 organiseerde de W4 in samen werking met de Hobbyclub een tentoon stelling. De titel was: Waarland van Toen en Nu. Met hulp van vele verenigingen werd het een groot succes; bijna duizend geïnteresseerden vonden in het weekend van 12 en 13 april de weg naar het Waar- lands Dorpshuis. Ondertussen hoefde de redactie zich niet langer zorgen te maken over de financiën. Door de jaren heen kon een gepaste reserve worden opgebouwd, zodat een extra rekening bij meergebruik zo betaald kon worden. Het aantal abon nementen was gestegen naar 675 en het abonnementsgeld bedroeg f 17,50. Voor ieder wat wils. Bijna 30 jaar had Jan zijn bedrijf geleid. De W4 was zijn eerste krantje en hij koesterde het met liefde. De nieuwe drie hoofdige directie stond een zakelijker aanpak voor. Ook de W4 kreeg hiermee te maken: geen van de drie wilde in de re dactie. Hierdoor kreeg de redactie alleen de verantwoording voor de inhoud en de bezorging van de W4. Geen W4 gehad, neem contact op met Piet Kleverlaan, tel. 1600 en dus geen Kerkstraat 80 meer. Jan Zuijdam had een makkelijke natuur en daardoor gingen weleens dingetjes mis. Maar door zijn begrip voor de mede mens en zijn positieve instelling was het voor de redactie bijzonder prettig om met hem samen te werken. Zeker is, dat hij vooral de eerste jaren weinig of niets aan de W4 heeft overgehouden. Daarentegen heeft het Waarlands dorpsblad steeds wel model gestaan voor de andere dorps- kranten, die hij maakte. Een zorg voor Jan en Gurie Zuijdam was de voortzetting van hun drukkerij, want geen van hun kinderen had daar zin in. Omdat het bedrijf voldoende bestaans mogelijkheden had, besloot Jan per 1 ja nuari 1985 samen met Loek Stoop, André Slijkerman en Ruud Bakker verder te gaan. Tweeënhalf jaar later openbaarde zich bij Jan een ongeneeslijke ziekte, waaraan hij op 29 oktober 1987 overleed. Hij werd slechts 55 jaar oud. 25 jaar W4 Tot dan toe werd de W4 op zaterdagmor gen bezorgd. In 1982 kwam het verzoek van de middenstand en de sportvereni gingen om het blad op vrijdagavond rond te brengen. Jan Zuijdam had geen be zwaar en vanaf die tijd lag, mits er geen storing of oponthoud bij de drukker was, de W4 bij elke abonnee vrijdagavond op de mat. De redactie besteedde aandacht aan het 25-jarig bestaan. Er kwam een speciale W4 met daarin een terugblik over die kwart eeuw. Van een blaadje van 12 pagina’s in 1959 naar een blad van 40 pagina’s in 1984 én nog steeds bezorgd bij bijna alle Waarlandse gezinnen. Op 14 maart was er een weer receptie in het Dorpshuis. Op die avond werd het boekje Ik weet nog... herinneringen van 25 Waarlanders, samengesteld door Bas van Oijen, uitgereikt. Kort daarop vertrok Bas van Oijen uit Waarland en de redactie moest op zoek naar een nieuw lid. Johan Hoetmer was inmiddels gestopt als wethouder en hij wilde zijn plaats in de redactie weer graag innemen. in de W4, tegen de afspraak in niet ondertekend met redactie, maar met KVP Waarland. Hierin werden (door redactielid en toekomstig wethouder Bas van Oijen) Bram Zeeman van de PvdA en Lau Blankendaal van Kiesvereniging Tuitjenhorn genoemd als een voorbeeld van vernielzuchtige jeugd. De rapen waren toen echt gaar en het was olie op het vuur ook omdat KVP-wethouder Dirk Pater kort daarvoor met ruzie was opge stapt. De kranten stonden er vol van. Maar de redactie besloot niet te reageren èn hield haar vuile was binnenskamers. Toch zijn er ook positieve zaken uit die pe riode te vermelden. Zo werd in augustus 1981 ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de parochie en het afscheid van pastoor Van der Meulen het boekje Waarland van toen, deel 2 van Arie Groen uitgegeven.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 31