BERICHTEN UIT DE KUIL Joop Zutt I Trientje Ruiter. 2 In het dagboek van Trientje Ruiter is tussen de regels door te lezen hoe zij heeft geworsteld met haar ziekte en hoeveel moeite het heeft gekost dat te aanvaarden. Dokter Schreuder wist als geen ander dat hij geen genezing zou kunnen bewerkstelligen, doch slechts verlichting tegen de pijn kon bieden. In haar dagboek schreef zij in april 1943: Hij verzekerde dat ik met Kapelaan moest gaan praten, want ik leed opheden meer in het geestelijke. want Klaas Groot bracht vijf wagens koolstrukken. ’s Avonds hebben Anne en ik nog borden gewasschen en daarna hebben we even m’n medicijnen gehaald. Nu zitten we nog gezellig aan een kopje met een koekje. Piet en Anne zijn nu aan het benen wasschen, ze waren erg zwart hoor. Teddy zit achter me op een stoel te wachten op een stukje koek. Het is nu 10 minuten voor 10 uur. Zondag 18-04 We zaten al erg vroeg in de kerk. De predicatie was weer treffend. De kerk was weer staand vol. Hoeveel er nu in Terdiek voorbij gegaan waren, weet ik niet, maar verleden week had Henk Borst ze geteld. Hij telde er 111 en Anne was de 97ste en ik de 98ste. Toen we thuis waren heb ik de kamer en de keuken gezwabberd en toen mijn koffer ingepakt. Toen ons klaar gemaakt om mij naar huis te brengen. Anne met Annie en Truusje en ik bij Piet voorop met Teddy en de koffer achterop. Nu zit ik weer bij Moeder en Vader. De narcissen staan zo mooi op tafel en Teddy ligt al op mijn ledikant. Ik heb alles vanavond aan Moe der verteld en nu ben ik gerust gesteld. Het logeren heeft mij veel goed gedaan. 19- 04 Ik was net aan de schoenen naar achter te brengen om ze te poetsen, toen Moeder vertelde dat de Kapelaan op de kei aan kwam lopen. Dat was vroeg dag en een vreselijke rommel nog overal. Maar a’fijn dat gaf niets. We hebben samen eens rustig gesproken en daarna heb ik gebiecht. Het is nu avond. Vader leest de krant, Jantje en Moeder kousen stoppen. Arie en Siem bonen uitzoeken. Frans zit bij de radio en Bertus is niet thuis, ik ga nu breien. Siem laat zijn bak met bonen over de vloer vallen. 20- 04 Ik heb eens heerlijk uitgeslapen en kwam om even over 9 uit bed. Na de middag heb ik eerst Vader zijn daagsche kousen gestopt, want die moest weer be graven. Toen heb ik weer zondagse gaan stoppen. Daarna heb ik na het avondeten de kamer en de achterkeuken nog even gedaan, toen mijn tanden geborsteld. 16-04 Anne en ik waren ongeveer half 9 klaar om te gaan werken. Anne moest nog wat wasschen, toen heb ik de kamer en achter kamer gewerkt. Toen samen de kopjes en borden gewasschen, daarna heb ik Oome Giel geschre ven voor Anne. Het was prachtig weer en toen ik klaar was met schrijven heb ik met m’n breien buiten gezeten, ook Annie en Truusje. Later kwam Anne er ook bij aardappelen schillen. Na de middag kwam Buurtje en hebben we eerst thee gedronken, daarna heb ik mijn benen gewasschen en verbonden. Toen heb ik de kamer opgeruimd voor Anne, die was net met mijn mantel klaar gekomen. Hij is erg opgeknapt. Na het eten vlug afgeruimd en Annie en Truusje naar bed gedaan. Toen ben ik met Anne naar Dr. Schreuder gegaan. Hij heeft mijn been verbonden en toen heb ik nog even met hem gesproken. Hij verzekerde dat ik met Kapelaan moest gaan praten, want ik leed opheden meer in het geestelijke. 17-04 Vanmorgen werd ik al om 5 uur wakker en kon niet meer inslapen. De hele nacht heb ik dan bijna het ernstige gezicht van Dr. Schreuder voor me gehad. Anne was om 5 uur al niet erg gelukkig, want haar melk liep uit elkaar. Toen moest ze weer andere koken en daarom zat ze toen al te kousen stoppen. Om half 9 gingen wij aan het werken. Anne de kamer en ik al de planten met potten afgedaan, toen was het weer middag. Ook had Anne weer een mazzel,

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 2