VIJFTIG JAAR W4 de óorpskrant van waarland Piet Kleverlaan i 1 ■CCt 27 In 1959 begon Jan Zuijdam in Waarland een stencildrukkerij. Eén van zijn eerste opdrachten was het stencilen van een naam loos dorpsblad, dat kort daarna de naam W4 kreeg. Anno 2009 zijn drukkerij Gerja en de W4 dus een halve eeuw met elkaar verbonden. Dit dorpsblad is tegenwoordig niet meer weg te denken uit Waarland en het staat dan ook buiten kijf dat de inspanning en het vele werk van de redactie de moeite waard zijn geweest. Een vliegende start van de W4 en van drukkerij Gerja. chine aanschaf, dan kan ik van start gaan. Maar is er wel voldoende werk voor mij in het grafische vak? Meester De Heij trad per 1 maart 1958 aan als hoofd van de Sint Janschool. Onder zijn bezielende leiding waaide een frisse wind door de school. Nieuwe me thodes, contact met ouders en een nieuw gebouw waren in zijn ogen belangrijke ingrediënten voor modern en goed onder wijs. Het kerkbestuur was in die tijd ook schoolbestuur en dus nauw betrokken bij het doen en laten op school. De pastoor en kapelaan gaven naast godsdienstonderwijs ook advies bij benoemingen van het onderwijzend personeel en andere voorkomende kwes ties. Kapelaan Zaal kwam daardoor re gelmatig op school en in één van de ge sprekken hoorde hij dat De Heij de ouders meer wilde informeren over schoolse zaken. Maar een stencilmachine ontbrak. Het plan ontstond: een verenigingsblad voor Waarland met daarin o.a. het nieuws van de parochie en de nieuwtjes van meester De Heij. Hoe het financieel moest, liet kapelaan Zaal aan Jan Zuijdam over. Op een zondagavond stapten Jan en Gurie naar Broer en Nees Dekker. Zij waren goede kennissen van hen en ze vertelden over het plan om een dorpsblad uit te geven en dat de advertenties van de plaatselijke middenstanders het blad rendabel moesten maken. Broer was enthousiast en hij bracht het idee op de eerstvolgende vergadering van de middenstandsvereniging te berde. Kort daarop kreeg Jan te horen dat de meeste winkeliers wel wilden adverteren. Hierdoor kon op zaterdag 14 maart 1959 het eerste exemplaar van een naamloze dorpskrant van Waarland huis-aan-huis worden verspreid. Een echte dorpskrant In een Ten geleide schreef pastoor Buur man: Het blad wil contact leggen tussen p 18 augustus 1956 trouwde Jan Zuijdam met Gurie Slijkerman. Kort na hun wittebroodsweken kreeg Gurie tuberculose en zij moest voor een lange tijd naar sanatorium Berg en Bos in Bilthoven. Een jaar later werd ook bij Jan een long aandoening geconstateerd en hij ging eveneens naar Berg en Bos. Tijdens zijn verblijf is hij tot de conclusie gekomen dat hij geen tuinder wilde blijven. In het vooijaar van 1958 mocht Gurie terug naar Waarland en hoewel Jan eigenlijk nog verder moest kuren zei hij: Gurie naar huis, dus ik ook naar huis, en Jan ging. Lekker buiten lopen en een praatje maken, bleek het beste medicijn. Eenmaal genezen, werkte hij overdag op het administratiekantoor van zijn broer Piet en ’s avonds maakte hij tijd vrij voor het jeugdwerk. Kapelaan Zaal was in januari 1956 in Waar land benoemd. Hij was zeer actief en zijn hart lag vooral bij het jeugd werk. Waarland kende een bloeiende jeugdbeweging met wel dertig leiders en leidsters en bijna twee honderd leden. Jan Zuijdam was in die tijd hoofdleider, waardoor een nauwe samen werking tussen hem en kape laan Zaal ontstond. Na afloop van een bijeenkomst in het Jeugdhuis vertelde Jan hem dat hij een drukkerij wilde begin nen. Als ik nou een tweehands stencilma- onder .redactie van kap q. zaal en jde hey administratie-adres kerkweqso tel 287. w w

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 27