TRIEN GROOT-NOORDSTRAND 100 JAAR ‘Dus daar ging ik dan Liesbeth Wever I Trien Noordstrand. 24 Op 19 april 2009 was het 100 jaar geleden dat Catharina Groot- Noordstrand in Waarland werd geboren. Een bijzondere vrouw die heel haar leven in Waarland heeft gewoond. Ze was de eerste gediplomeerd kraamverpleegkundige uit ons dorp. Kraamverpleegster Toen ze hoorde dat er een opleiding voor kraamverpleegster in Alkmaar was, be sloot ze dat ze daar naar toe wilde. Thuis zagen ze het niet zitten, maar ik ben ge woon gegaan. Met zeven andere jonge vrouwen begon ze aan de opleiding van het Wit-Gele Kruis. Haar eerste stage deed ze in Alkmaar. Trien werd de eerste gedi plomeerde kraamverpleegkundige van Waarland. Haar eerste bevalling in het dorp was bij de familie Broersen. Die woonde in een boerderij waar later de noodkerk van Waarland kwam. Haar twee de bevalling was bij de familie Van Ophem. De dokter zei toen tegen Nel Hoedjes, de baakster: Nel, blijf jij nu maar zitten, we hebben nu een echte kraamverpleegster. Die redt het zelf allemaal wel. Zo’n 10 jaar lang heeft ze dit werk gedaan. We werkten in de hele kop van Noord- Holland. Ik weet nog dat ik een keer mid den in de nacht naar de Schagerwaard ging. Het was mistig en ik kon de boer derij, waar ik moest zijn, moeilijk vinden. Maar ik ben er gekomen. Ik deed alles op de fiets. Je was toentertijd voor dag en nacht in een gezin, dus daar ging ik dan met de koffer achterop. De kraamverpleeg ster bleef zo’n 10 tot 14 dagen in het gezin en verzorgde niet alleen moeder en kind, maar deed ook al het huishoudelijk werk. De gezinnen waren vaak groot, al waren de grotere kinderen wel gewend om mee te helpen. Het eten werd meestal nog gekookt op de kachel of op een petroleumstel, de was droogde je buiten aan de lijn en bij slecht weer aan een rekje om de kachel. Verder was er nog de aanloop van de vele kraamvisite. den. Het feest ging vaak door tot na mid dernacht. Dat waren dus lange dagen en hard werken voor de kastelein en het bedienend personeel. rien Groot- Noordstrand is geboren aan de Weel- weg in Waarland. Haar vader, Piet Noordstrand, was tuinder. Een klein jaar later werd vader Noordstrand molenaar en verhuisde het gezin naar de molen van Waarland. Als de molen draaide, mochten we als kinderen niet naar buiten. Dat von den mijn vader en moeder veel te gevaarlijk. Niet veel later konden ze ver huizen naar het huis bij de molen aan de Westka- de (nu: Volleringweg 30). Trien was de oudste in het gezin van zeven kinderen. Bruiloften en partijen Zij werkte al jong bij andere gezinnen en ook vaak in de bediening bij brui loften en partijen. Huwelijksfeesten werden in die tijd uitgebreid gevierd. Na de kerkdienst ’s morgens gingen de feestelingen aan tafel, er was een broodmaaltijd met ham, rollade en rosbief, vaak op mooi versierde schotels. Van de bakker kwamen er tulbanden en allerlei soorten brood. Na de brood maaltijd kwam de borrel op tafel en werden er voordrachten gehouden voor het bruidpaar. Vanaf een uur of drie was er receptie voor iedereen die het bruids paar wilde komen feliciteren. Tegen vijf uur werd alles weer opgeruimd en in ge reedheid gebracht voor de warme maal tijd. Als die gedaan was, kwamen de buren en nog een aantal andere genodig- Kt

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 24