Name... Nog even dit Riet Wever-Appel. 23 Water was d’r overal zowat gien weg te koik. As je nou de streite telle benne we d’r puur wat roik. Name van akkers kwamme in beêld, land weer eerst de kool op stond. Deer werde streite nei vernoemd. ‘t Bloift zo toch weer Waarlands grond. Ok al loikt ’t allegaar hier in Waarland zo gewoon, maar ‘t durp in vroeger dage had wel ‘n heel aar petroon. ‘t Staat in Waarlands Canon 1882 - de eerste weg was klaar. Communicatieweg - die naam werd noemd. ‘t Brocht de mense bai mekaar. Waarland, december 2008. Piet Kleverlaan. Borde met name benne ok te koik van manne, die van alles dede voor ‘t wel en wee van dut gebied. In ’t hede en ok in ’t verleden. ’t Is ok wel de mannetoid, vrouwe komme niet in beeld. Allien Jonkvrouwe Sabina, die is van adel en dat skeêlt. Hier en deer komme nieuwe wege met allegaar weer are name. Ok weer met hun oigen verhaal, dat wul ik in ‘t Westfries beame. n Toendertoid 33 is een artikel geschreven over Freek Stoop: handelaar in gladiolen. Hierin staat dat hij in 1934 een huis, twee boetjes en enkele percelen land kocht van Arie Schrama. Dit is echter niet juist. Bij nader onderzoek naar de geschiedenis van deze woning stuitten wij op de familie Kroon. Ariën Kroon Czn., geboren in 1793 te Oudkarspel, woonde met zijn gezin vanaf omstreeks 1820 in een boerderij in de Waarlandspolder. Deze stond op de plek waar nu het huis van Piet en Afra Bruin (Roodpannenhuisweg 4) staat. Ariën Kroon bezat toen ruim vijftig bunder land in de Waarlands-, Bleekmeer- en Speketerspolder. Het was een vermogend man, die tussen 1850 en 1865 nog twee boerenplaatsen in zijn bezit had. Verder liet hij voor zijn ouwe dag in 1872 op perceel E 129 aan de ringsloot tussen de Waarlandspolder en Bleekmeer een huis bouwen. Hierin woonde hij tot aan zijn overlijden in het najaar van 1876. Daarna kwam de woning in bezit van zijn zusters Neeltje en Grietje Kroon. In 1894 werd de woning verkocht aan Cornelis Volkers en twaalf jaar daarna werd Jacob Krabman de nieuwe eigenaar. Jacob Krabman, die o.a. aan de Kerkstraat (nu: nr. 92) heeft gewoond, kocht de woning aan de ringsloot en verhuurde deze als geldbelegging. Hij was getrouwd met Maartje Bood en hun huwelijk bleef kinderloos. Toen beiden waren overleden kwam het huis aan de ringsloot in bezit van de familie Bood. Ook deze erfgenamen verhuurden het. Eén van de huurders was Arie Schrama. Hij woonde daar met zijn vrouw en gezin van 1920 tot 1928. Daarna verhuisden ze naar een boerderij in de Speketerspolder (nu: Ringvaartweg 50). In 1934 werd door de erfgenamen van Maartje Bood de woning verkocht aan Freek Stoop. Nu is de vraag: Wie woonden er tussen 1928 en 1934 in het huis, gebouwd door Ariën Kroon? Het antwoord is: Gert Groen, Toni Schouten en hun gezin. I Het huisje waarin Freek I Stoop z’n bedrijf begon.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 2009 | | pagina 23